Botërori 2018/Kualifikim me vuajtje në 1/8 për Spanjën dhe Portugalinë (VIDEO)

Botërori 2018/Kualifikim me vuajtje në 1/8 për Spanjën dhe Portugalinë (VIDEO)

C. Ronaldo dhe R. Quaresma duke festuar golin

Spanja dhe Portugalia kualifikohen në 1/8 e Kupës së Botës përkatësisht ndaj Marokut 2:2 dhe Iranit 1:1. Të dy ekipet iberike arritën të sigurojnë nga 5 pikë, të mjaftueshme për të kaluar në fazën tjetër. 

Por si Spanja ashtu edhe Portugalia vuajtën jo pak në sfidat e treta. "Demat e kuq" e panë veten dy herë në disavantazh ndaj Marokut. Goli i barazimit 2:2 erdhi vetëm në minutën e 90 me Aspas. Edhe në sfidën tjetër ishte pothuajse e njëjta tablo. Portugalia kalon e para në avantazh në minutën e 43 me Quaresma, ndërsa në minutat e fundit të ndeshjes iranianët barazojnë nga pika e bardhë e penalltisë.

Portugezët pothuajse u shtangën një minutë më pas kur ekipi i Iranit iu afrua golit të dytë, i cili do nxirrte jashtë Botërorit, Ronaldon & Co. Ky i fundit u bë protagonist në minutën e 53 kur dështoi nga penalltia, ndërsa u ndëshkua me një karton të verdhë pasi goditi me bërryl lojtarin kundërshtar.

Penalltia e humbur nga Ronaldo Iran 0-1 Portugali  

Spanjë 1-2 Marok
Spanjë 1-1 Marok
/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Kush urdhëroi vrasjet e 21 janarit? Ndrea Prendi, ish komandati i Gardës paraqitet në SPAK

Kush urdhëroi vrasjet e 21 janarit? Ndrea Prendi, ish komandati i Gardës paraqitet në SPAK