Spartak Ngjela: Të gjithë shqiptarët qeshin me teatrin absurd të Sali ziut

Spartak Ngjela: Të gjithë shqiptarët qeshin me teatrin absurd të Sali ziut

Sali Berisha

Të gjithë shqiptarët qeshin me teatrin absurd të Sali ziut! Sali ziu donte të merrte Grupin Parlamentar të Partisë Demokratike, por nuk... Një "Nuk!" të fortë dhe me zë të lartë iu dha nga Grupi. "Nuk!", ka kudo për këtë njeri-gënjeshtër, por ai vijon. Qeshin të gjithë shqiptarët e ditur me të, por ai vijon, edhe pse takohet me mohimin që i bëhet kudo. Por ai vijon... Sepse kërkon t'u thotë amerikanëve - Shqipëria është imja. Dhe të gjithë qeshin me teatrin e tij absurd që ditë për ditë po u thotë shqiptarëve: po vjen pushteti i tij, domethënë - Godoja. Por Godoja e Saliut nuk dëgjon nga veshët. Kurse përkrahësit e tij e presin Godonë me seriozitet, edhe pse janë zënë liksh prej Saliut dhe nuk kanë ku të shkojnë.

Megjithatë, ata të afërmit e tij dje u mërziten shumë, sepse Saliu nuk e mori dot grupin parlamentar, edhe pse dhëndri i tij u bëri thirrje deputetëve të Partisë Demokratike të shkonin me Saliun, duke u thënë: hajdeni te Saliu se keq do ta kishin kur të vijë Godoja. Por ata nuk e dëgjuan. Kurse Saliu nuk po flet. Siç duket është i bindur se do t'i vijë Godoja. Por koha po i ikën, dhe asgjë nuk ka në vijë.  Godoja  nuk po duket Sali. Por... "Ja, ja shikoheni"! Bërtet Saliu duke shtuar: "ja, te kthesa është Godoja, priteni, se do të dalë".

Dhe koha ikën, dhe amerikanët qeshin me të, kurse shqiptarët i ka bezdisur sa nuk e shohin dot më me sy. Por Saliu s'pyet, ai vijon përditë të mbledhë një grusht njerëzish, shumica të paguar, dhe vetëm flet. Dhe televizionet kombëtare e transmetojnë, se paguhen, sigurisht. Po Saliu, çfarë fiton? Asgjë nuk fiton, po zbut marazin dhe frikën e tij të brendshme me gënjeshtrat që i llomotit ditë për ditë, dhe nuk thotë asgjë. Po si do të shkojë puna e tij? Ja kështu, me Godonë në gojë, derisa Kuvendi i Shqipërisë të miratojë projektligjin që ka depozituar në Parlament kundër tij. Çështje ditësh është...

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Berisha e Meta do e arrijnë qëllimin me protestën e 6 dhjetorit×

Lajmi i fundit

Rrëshqitje masive e dheut në një autostradë në Brazil, 2 të vdekur, dhjetëra të zhdukur

Rrëshqitje masive e dheut në një autostradë në Brazil, 2 të vdekur, dhjetëra të zhdukur