Speca me gjizë në tigan nga zonja Albana

Speca me gjizë në tigan

Përbërësit:

 • 4 speca të kuq
 • 4 speca jeshil
 • 2 domate
 • 2 thelpinj hudhër
 • 500 gr gjizë
 • 2 lgj vaj luledielli
 • 1 lgj gjalpë
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Pastrojmë specat nga farat dhe më pas i presim në copëza. I kaurdisim për pak minuta derisa të zbuten lehtë dhe më pas shtojmë domatet e grira në rende. Shtojmë hudhrat e shtypura dhe vendosim kapakun. Në fund shtojmë gjizën, rregullojmë shijen me kripë dhe piper dhe e servirim me majdanoz.

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 28/09/2022 03:37

  Me kujtohet dikur ne Tirane,blinim speca te kuq gogozhari qe ngjanin me domatet ne forme,por ishin djegese,vinin nga Korca.Me kujtohet qe i mbushnim me gjize,pak miell e hudhra e i skuqnim ne vaj.Ishin shume te shijshme.Sot blej nje lloj speci jeshil djeges,/Poblano/ quhet varieteti,por nuk e kane shijen si ato te Shqiperise dikur.

  Përgjigju
 • Teta Bana: 27/09/2022 13:01

  Eshte recete fantastike perfundimisht.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Opozita akuzon Ramën për sulmin ndaj Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

20 fakte psikologjike, që do ju ndryshojnë mënyrën si e shihni botën

20 fakte psikologjike, që do ju ndryshojnë mënyrën si e shihni botën