Speca të mbushura me perime dhe mish të grirë nga zonja Albana

Speca të mbushura me perime dhe mish të grirë

Përbërësit:

 • 8 speca
 • 250 gr mish i grirë
 • 1 qepë e thatë
 • 1 spec i kuq
 • 1 spec jeshil
 • 1 kungull
 • 1 lgj salcë speci
 • 1 lgj salcë domate
 • 2 domate
 • 1 gotë oriz
 • Kripë, piper
 • Bimë aromatike
 • Ujë i nxehtë

Përgatitja:

Në një tenxhere me vaj të nxehtë kaurdisim specat të cilëve u kemi hequr kapakun dhe i kemi pastruar nga farat.

Qepën e grirë imët e kaurdisim në tenxhere, sapo qepa të bëhet transparente shtojmë mishin e grirë dhe vazhdojmë kaurdisjen derisa mishi të përthithë të gjitha lëngjet. Më pas shtojmë specin e kuq dhe jeshil të prerë në kubikë, kungullin, domaten e grirë, salcat, orizin dhe pak ujë të ngrohtë. Rregullojmë shijen me kripë, piper dhe bimë aromatike. Me këtë masë mbushim specat dhe i vendosim në furrë  në temperaturën 180 gradë Celsius për 30 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

EURO 2024/ Reteguin nuk mjafton! Anglia nuk e diskuton fitoren! ‘3 luanët’ mundin mes 3 golave Italinë në Napoli

EURO 2024/ Reteguin nuk mjafton! Anglia nuk e diskuton fitoren! ‘3 luanët’ mundin mes 3 golave Italinë në Napoli