SPECIALE/ Zbulohet jeta në vilat luksoze të Durrësit antik! Mrekullitë inxhinierike dhe artistike që po mahnisin arkeologët

Nëntoka e gjimnazit Gjergj Kastrioti po rishkruan historinë 2300-vjeçare të pazbuluar më parë të Durrësit. Arkeologët janë optimistë për zbulimin e mozaikut të katërt.

Gërmimet në qytetin e Durrësit kanë nxjerrë në dritë tre mozaikë dhe ndërkohë gjurmët mund t’i çojnë arkeologët në zbulimin e një të katërti.

Nëntoka e gjimnazit Gjergj Kastrioti duket se po rishkruan historinë 2300-vjeçare të pazbuluar më parë të Durrësit.

Shtresëzimet e strukturave murale deri më tani kanë nxjerrë në pah jo vetëm tre mozaikët më të mëdhenj në Durrës, por edhe një sërë afreskesh stili i të cilave ngjason me ato të Pompeit.

Përpos tyre mbindërtimi i strukturave murale të godinave, nis që prej shekullit të III përpara erës sonë dhe shfaq ndryshime të vazhdueshme deri në shekullin e IV pas erës sonë, me një kulm të lulëzimit dhe luksit përgjatë shekullit të I dhe II.

Arkeologu Luan Përzhita shprehet entuziast për këtë sit arkeologjik dhe e sheh atë si një ndër zbulimet më të rëndësishme të Durrësit, që prej zbulimit të amfiteatrit.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Papa Françesku paralajmëron liderët botërorë për rreziqet nga inteligjenca artificiale

Papa Françesku paralajmëron liderët botërorë për rreziqet nga inteligjenca artificiale