Stokholmi shpërndan në çdo shtëpi një libër që përgatit popullsinë për luftë

Stokholmi shpërndan në çdo shtëpi një libër që përgatit popullsinë për luftë

Një libër që detajon masat që duhen marrë në rast të një konflikti apo katastrofe natyrore do të shkojë me postë në shtëpinë e çdo suedezi, në një konteskt tensionesh të larta mes Rusisë dhe Perëndimit.

Ku ndodhen strehimet? Çfarë ushqimesh të magazinohen? Cila burimeve informacioni t’i besohet? I përgatitur me kërkesë të qeverisë në 13 gjuhë, në rast krize apo lufte do të shpërndahet nga 28 maji deri më 3 qershor në 4,8 milionë banesa.

Në 20 faqe me ilustrime, ky libër i vogël tregon kërcënimet ndaj të cilave vendi skandinav është i ekspozuar, si lufta, atentatet, sulmet kibernetike, aksidente të rënda apo katastrofa natyrale.

“Ndonëse Suedia është më e sigurit se sa shumë vende të tjera, kërcënimet ekzistojnë. Është e rëndësishme që të gjithë të dinë se kush janë këto kërcënime për t’u përgatitur”, shpjegoi Dan Eliasson, drejtor i përgjithshëm i Agjencisë Suedeze të Sigurisë Civile (MSB), gjatë prezantimit të këtij libri në Stokholm.

Rusia nuk citohet në këtë manual por autoritetet suedeze i tremben një agresioni në rast konflikti të hapur me NATO-n për të bllokuar rrugën detare të Aleancës së Atlantikut drejt vendeve balltike.

Sepse nëse Suedia nuk ka kufijë tokësor me Rusinë, dy vendet janë bregor të detit Balltik dhe Moska ka një bazë të madhe detare në Kaliningrad.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

'Farsë tragjikomike', debati i Ramës me ambasadorin rus në OKB tërbon Kremlinin

'Farsë tragjikomike', debati i Ramës me ambasadorin rus në OKB tërbon Kremlinin