Stoltenberg: Kina përpiqet të duket neutrale por po ndihmon Rusinë, aleatët duhet të marrin masa

Stoltenberg: Kina përpiqet të duket neutrale por po ndihmon Rusinë, aleatët duhet të marrin masa

1716820146_jensstoltenberg.JPG

Jens Stoltenberg

"Publikisht" presidenti kinez Xi Jinping "u përpoq të jepte përshtypjen e një qëndrimi të pasëm në këtë konflikt" në Ukrainë "për të shmangur sanksionet dhe për të mbajtur rrjedhën e tregtisë, por realiteti është se Kina po nxit konfliktin më të madh të armatosur në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore. Dhe në të njëjtën kohë dëshiron të mbajë marrëdhënie të mira me Perëndimin, Pekini nuk mund t'i ketë të dyja mënyrat - dhe nëse Kina nuk ndryshon kursin - aleatët duhet të vendosin një kosto.

Kështu tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në një fjalim të mbajtur në Uashington në Qendrën Ëilson.

“Lufta në Ukrainë tregon se siguria jonë nuk është rajonale, por globale, jo më pak për shkak të mbështetjes që ne e dimë se Rusia po merr nga Kina dhe vende të tjera. Vitin e kaluar, Rusia importoi 90% të mikroelektronikës së saj nga Kina, të përdorura për prodhimin e raketave, tankeve dhe avionëve. Kina po punon gjithashtu për t'i ofruar Rusisë aftësi më të mira satelitore dhe imazherike",- shtoi ai.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Stoltenberg: NATO po diskuton vendosjen e më shumë armëve bërthamore! Putin shkarkon 4 zëvendësministra të Mbrojtjes, emëron kushërirën e tij


K.M/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Rikthehet Celine Dion, ja shifra që do paguhet për vetëm një këngë në ‘Lojërat Olimpike 2024’

Rikthehet Celine Dion, ja shifra që do paguhet për vetëm një këngë në ‘Lojërat Olimpike 2024’