Stoltenberg: Kina po planifikon të ndihmojë me armë Rusinë kundër Ukrainës

Stoltenberg: Kina po planifikon të ndihmojë me armë Rusinë kundër Ukrainës

NATO ka parë shenja që Kina po planifikon të dërgojë armë në Rusi për të ndihmuar në luftën e saj në Ukrainë, tha shefi i aleancës, Jens Stoltenberg në një intervistë me Reuters të enjten.

“Ne nuk kemi parë asnjë furnizim me ndihma vdekjeprurëse nga Kina për Rusinë, por kemi parë shenja që ata po e konsiderojnë dhe mund të planifikojnë për këtë, dhe kjo është arsyeja pse Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tjerë kanë paralajmëruar shumë qartë kundër kësaj. Dhe Kina natyrisht nuk duhet të mbështesë luftën e paligjshme të Rusisë, një shkelje e hapur e ligjit ndërkombëtar," tha Stoltenberg.

 


Lajmi kryesor:

Lufta/ OKB miraton rezolutën: Rusia të dalë menjëherë nga territori i Ukrainës, duhet paqe e plotë! 141 vende pro, asnjë vend i madh kundër! Kina dhe India abstenim


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)