Studentë e shoqëria civile protestë për gratë e dhunuara: Jo më raste si Xhuljeta Cuni, shteti të mbrojë femrat

Dhjetëra persona u mblodhën sot përpara dyerve të drejtorisë së policisdë së Tiranës. Student por edhe pjestarë të shoqërisë civile kërkuan nga shteti që të mbrojë gratë përpara se ato të bëhen viktima.

Me njolla gjaku në trup dhe pankarta në duar studentët dhe aktivistët e shoqërisë civile u mblodhën sot përpara drejtorisë së policisë së Tiranës.

Ata kërkuan që shteti të marrë masa për mbrojtjen e grave dhe vajzave, të cilat braktisen nga shoqëria dhe nuk  gjejnë mbështetje përpara dhunës së burrave apo edhe kërcënimit me jetë.

Organizatorët e protestës por edhe të pranishëm kërkuan që të ketë më tepër vemëndje në të tilla kauza, të cilat duhet të  mbledhin më shumë njerëz në protesta dhe tubime të kësaj natyre.

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Gramsh/ Makina shpërthen në qendër të qytetit, pasagjeri mbetet i lënduar! Policia dhe zjarrfikësja në vendngjarje

Gramsh/ Makina shpërthen në qendër të qytetit, pasagjeri mbetet i lënduar! Policia dhe zjarrfikësja në vendngjarje