Studentët kopjonin me anë të programeve të inteligjences artificiale, universitetet australiane i kthehen provimeve të 'stilolapsit dhe letrës'

Studentët kopjonin me anë të programeve të inteligjences artificiale, universitetet australiane i kthehen provimeve të 'stilolapsit dhe letrës'

Foto ilustruese

Universitetet kryesore të Australisë kanë vendosur të krijojnë forma alternative për të zhvilluar provimet për studentët pasi ata po përdornin një softuer të inteligjencës artificiale për t’i dhënë përgjigje të testeve. Universitetet kanë zgjedhur t’i rikthehen testimeve me laps e me letër dhe jo më në mënyrat e reja të teknologjisë, duke u përpjekur të mos lejojnë asnjë student të kopjojë. Kopjimi është i ndaluar në çdo universitet, por me anë të këtij programi, çdo student merrte përgjigje të shpejta dhe të ndryshme nga njëri-tjetri dhe i përdornin për të shkruar ese, detyra apo provime duke qenë “origjinal”.

Universitetet kryesore të Australisë thonë se rikonceptimi i mënyrës sesi vlerësohen studentët është 'kritik' përballë një revolucioni në tekstin e krijuar nga kompjuteri. Institucionet e mëdha kanë shtuar rregulla të reja që thonë se përdorimi i AI është mashtrim, me disa studentë të kapur tashmë duke përdorur softuerin. Por një ekspert i inteligjencës artificiale ka paralajmëruar se universitetet janë në një "garë armësh" që nuk mund t'i fitojnë kurrë.

ChatGPT, i cili gjeneron tekst për çdo temë në përgjigje të një kërkese ose pyetjeje, u lançua në nëntor nga OpenAI dhe tashmë është ndaluar në të gjitha pajisjet në shkollat ​​publike të Nju Jorkut për shkak të shqetësimeve mbi "ndikimin negativ në mësimin e studentëve" dhe potencialin për plagjiaturë. Zëvendës shefi ekzekutiv i grupit, Dr Mattheë Brown, tha se institucionet e tij po “trajtonin në mënyrë proaktive” AI përmes edukimit të studentëve, trajnimit të stafit, ridizajnimit të vlerësimeve dhe strategjive të synuara teknologjike dhe zbulimit të tjera.

“Universitetet tona kanë rishikuar mënyrën se si do të kryejnë vlerësimet në vitin 2023, duke përfshirë provimet e mbikëqyrura ... përdorim më të madh të provimeve dhe testeve me stilolaps dhe letër ... dhe teste vetëm për njësitë me rrezik të ulët integriteti", ka thëne ai.

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    I kishte mbetur 1 vit e 8 muaj burg, gjykata liron Tahirin. Si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Tensionet në veri, Rama intervistë për BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo! Kosova dhe Serbia të ulen në tryezën e bisedimeve

Tensionet në veri, Rama intervistë për BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo! Kosova dhe Serbia të ulen në tryezën e bisedimeve