Studimi: Fëmijët nga mosha 9 vjeç janë të ekspozuar ndaj pornografisë

Studimi: Fëmijët nga mosha 9 vjeç janë të ekspozuar ndaj pornografisë

Foto ilustruese

Fëmijët janë të rrezikuar gjithnjë e më shumë nga bullizmi, dhuna psikologjike e fizike, kërcënimet apo pedofilia, por sipas një studimi ka rezultuar se vitet e fundit fëmijët kanë një prirje ndaj ekspozimit ndaj pornografisë në faqe të ndryshme në internet. Sipas një studimi, ku përfshihen individë nga mosha 16-21 vjeç, pas pyetjeve që iu ngritën në studim thanë se kanë parë video me përmbajtje pornografike rreth moshës 9- vjeçare, pra kur ishin ende në moshën e fëmijërisë.

Sipas studimit të zhvilluar në Angli, fëmijët nga mosha 9 vjeç ose më të vegjël, kanë ndeshur imazhe pornografike në faqe të ndryshme, si Youtube, Instagram, Facebook, etj Një e katërta e 16-21-vjeçarëve panë për herë të parë pornografi në internet ndërsa ishin ende në shkollën fillore. Deri në moshën 13-vjeçare, 50% ishin ekspozuar ndaj tij.

Gjetjet kanë qenë të lidhura me vetëvlerësimin e ulët tek të rinjtë dhe pikëpamjet e dëmshme për seksin dhe marrëdhëniet, madje duke e konsideruar dhunën në faqet pornografike si sjellje normale. Sipas psikologëve, kjo vjen si pasojë e komunikimit të gabuar me fëmijët, sjelljeve agresive që kanë parë në familje, mosrespektit për veten dhe mospërcaktimit të kufijve, gjithashtu ajoj që psikologët theksojnë është që mes prindërve dhe fëmijëve mungon komunikimi për të tilla tema.

Komisionerja Dame Rachel de Souza tha se ishte “thellësisht shqetësuese”. Në një anketë përfaqësuese kombëtare me më shumë se 1000 persona, nga mosha 16-21-vjeçarë, 38% kishin gjetur rastësisht përmbajtje pornografike. Djali i Joanne Schneider u përplas me një faqe interneti pornografike, në moshën tetë vjeç, pasi shkruante fjalët e sharjeve që kishte dëgjuar në shkollë.

"Ne kishim vendosur të gjitha funksionet normale të sigurisë dhe kishim hequr aplikacione të tilla si YouTube, por as edhe një sekondë nuk menduam se djali im mund ta gjente veten në faqet e argëtimit për të rritur brenda pak sekondash," tha prindi i tij.

"Papritur m'u desh t'i shpjegoja të gjitha, duke përfshirë faktin se ajo që ai pa ishte artificiale dhe larg asaj që realisht ndodh apo duhet të ndodh për të mos u konsideruar e dhunshme”, thotë një prind tjetër.

Nga 18-21-vjeçarët, 79% kishin parë pornografi që përfshinte dhunë seksuale si fëmijë. Pothuajse gjysma e të rinjve thonë se vajzat presin që seksi të përfshijë agresion fizik, siç është kufizimi i rrugëve të frymëmarrjes, thotë raporti i komisionerit. Një 12-vjeçare i tha Dame Rachel-it se i dashuri i saj e kishte "mbytur" atë gjatë puthjes së tyre të parë. Ajo e kishte parë atë në pornografi "dhe mendoi se ishte normale".

"Nuk duhet të ndodhë që fëmijët e vegjël të ndeshen me pornografi të dhunshme dhe mizogjene në

Dame Rachel inkurajoi prindërit që të mos i shmangen temës në shtëpi dhe ta bëjnë të qartë se pornografia ekstreme "nuk është e vërtetë, është aktrim".

Ajo i tha fëmijëve të mëngjesit të BBC-së "duan që nënat dhe baballarët e tyre të flasin me ta shpesh, edhe kur janë vërtet të vegjël, në një mënyrë të përshtatshme për moshën për gjërat që mund të shohin, në mënyrë që të mos ngatërrohen".

Twitter është burimi kryesor i pornografisë për të rinjtë, sugjeron studimi, me 41% që thonë se kishin akses atje. Faqet e dedikuara pornografike erdhën më pas, të ndjekura nga afër nga Instagram, Snapchat dhe motorët e kërkimit/ BBC

 

 

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Britania e Madhe kthehet në vendstrehim për të arratisurit shqiptarë! 27 shqiptarë u ekstraduan për vepra të kryera në Francë, Itali dhe Gjermani

Britania e Madhe kthehet në vendstrehim për të arratisurit shqiptarë! 27 shqiptarë u ekstraduan për vepra të kryera në Francë, Itali dhe Gjermani