Studimi: Larja e dhëmbëve 3 herë në ditë ul rrezikun nga diabeti

Foto ilustruese

Larja e dhëmbëve tri herë në ditë rrezikohen14% më pak nga diabeti.

Njerëzit që lajnë dhëmbët tre herë në ditë ose më shumë kanë më pak mundësi të kenë diabet.

Një studim kontrolloi higjenën orale të pothuajse 190 mijë  njerëzve nga Koreja e Jugut midis vitit 2003 dhe 2006.

Pas një kohe mesatare prej 10 vjetësh, 16% kishin zhvilluar diabet.

Një numër i ngjashëm kishte pësuar sëmundje të mishrave të dhëmbëve.

Ata nën moshën 51 vjeç, të cilët lanë  dhëmbët më shumë sesa dy herë në ditë, kishin një rrezik prej 14% më të ulët të diabetit.

Studiuesit thanë që inflamacioni luan një rol vendimtar në zhvillimin e diabetit, ku 5 milionë njerëz do ta kenë në Mbretërinë e Bashkuar deri në vitin 2025.

Sëmundja e mishrave të dhëmbëve ka qenë e lidhur me shumë komplikime shëndetësore, përfshirë goditjet dhe sëmundjet e zemrës, por arsyet nuk janë aq të qarta.

Kur studiuesit ekzaminuan ndryshimet midis grupmoshave, ata zbuluan se njerëzit e moshës 51 vjeç dhe më të rinj kishin më pak të ngjarë të zhvillonin diabet sa më shumë të lanin dhëmbët.

Larja e dhëmbëve tre herë në ditë ishte e lidhur me një rrezik të zvogëluar të zhvillimit të diabetit me 14%, ndërsa ata që kreheshin dy herë në ditë kishin një rrezik prej 10 % më pak.

Autorët kanë shkruar se, prania e sëmundjes parodontale dhe një numri i rritur i dhëmbëve që mungojnë mund të jenë faktorë shtues për shfaqjen e diabetit të ri.

Ata shtuan se përmirësimi i higjenës orale mund të shoqërohet me një rrezik të zvogëluar të shfaqjes së diabetit të ri.

Studimi nuk bëri dallime midis diabetit tip 1 dhe tipit 2.

Sidoqoftë, nuk ka ndryshime në stilin e jetës që mund të bëni për të ulur rrezikun tuaj nga diabeti i tipit 1.

Diabeti i tipit 2 është shumë më i zakonshëm sesa tipi 1.

Në Mbretërinë e Bashkuar, rreth 90% e të gjithë të rriturve me diabet kanë tip 2, që mund të jetë rezultat i mbipeshes dhe pasivitetit, si dhe gjenetikës.

Rreth 3.9 milion njerëz aktualisht po jetojnë me një diagnozë të diabetit në Mbretërinë e Bashkuar.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rishfaqen nostalgjikët e diktatorit, a duhet bërë dekomunistizimi i shoqërisë shqiptare?×

Lajmi i fundit

John

Pas reshjeve të shiut, Lezha përfshihet nga reshjet e dëborës