Studimi ‘tronditës’: Kirurget femra sulmohen seksualisht nga kolegët gjatë operacioneve

Studimi ‘tronditës’: Kirurget femra sulmohen seksualisht nga kolegët gjatë operacioneve

Sipas një analize të madhe të stafit të Shërbimit Shëndetësor Kombëtar (NHS), kirurget femra ngacmohen seksualisht, sulmohen dhe po ashtu në disa raste edhe përdhunohen nga kolegët e tyre në sallat e operacioneve.

BBC News ka folur me gratë që u sulmuan seksualisht gjatë operacioneve në ato salla. Autorët e studimit thonë se ekziston një model i praktikanteve femra që abuzohen nga kirurgë të lartë meshkuj, dhe kjo po ndodh tani, në spitalet e NHS.

Kolegji Mbretëror i Kirurgëve tha se gjetjet ishin “me të vërtetë tronditëse”. Ngacmimet seksuale, sulmet dhe përdhunimet janë referuar si sekreti i hapur i operacionit.

Ekziston një histori e patreguar e grave që përkëdhelen brenda pastrimeve të tyre, e kirurgëve meshkuj që fshijnë ballin në gjoks dhe burrave që fërkojnë ereksionet ndaj stafit femëror. Disave u janë ofruar mundësi karriere për seks.

Analiza nga Universiteti i Exeter-it, Universiteti i Surrey-t dhe Grupi i Punës për Keqpërdorimet Seksuale në Kirurgji është ndarë ekskluzivisht me BBC News.

Gati dy të tretat e grave kirurge që iu përgjigjën studiuesve thanë se kishin qenë objektiv i ngacmimeve seksuale dhe një e treta ishte sulmuar seksualisht nga kolegët në pesë vitet e fundit.

Gratë thonë se kanë frikë se raportimi i incidenteve do të dëmtojë karrierën e tyre dhe nuk kanë besim se NHS do të ndërmarrë veprime.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Shqiptari tregon momentet e tmerrit kur autobusi ra nga mbikalimi në Itali: Askush nuk më ndihmoi, nëse do ndodhte, të tjerë do të ishin shpëtuar

Shqiptari tregon momentet e tmerrit kur autobusi ra nga mbikalimi në Itali: Askush nuk më ndihmoi, nëse do ndodhte, të tjerë do të ishin shpëtuar