Studimi, Vaksina Pfizer / BioNTech kundër COVID-19 duket se mbron nga mutacioni i shfaqur në Mbretërinë e Bashkuar

Studimi,  Vaksina Pfizer / BioNTech kundër COVID-19 duket se mbron nga mutacioni i shfaqur në Mbretërinë e Bashkuar

Një studim i zhvilluar në SHBA ka arritur në konkluzionin se Vaksina Pfizer / BioNTech duket se mbron nga një mutacion që është gjetur në dy variante shumë ngjitëse të koronavirusit të cilat janë përhapur nga Mbretëria e Bashkuar dhe Afrika e Jugut, megjithatë ka theksuar se studime janë ende në faza fillestare.

Studimi i ri sugjeron që mutacioni N501Y, i gjetur në variantet që po shkaktojnë shqetësim global, mund të luftohet nga antitrupat e siguruar nga vaksina Pfizer.

N501Y është një ndryshim i lehtë në një pikë të proteinës spike,  e cila besohet të jetë arsyeja që ato mund të përhapen kaq lehtë.

Shumica e vaksinave që po mblidhen në të gjithë botën e stërvitin trupin të njohë atë proteinë dhe ta luftojë atë.

Pfizer punoi me studiues nga Dega Mjekësore e Universitetit të Teksasit në Galveston për teste laboratorike për të parë nëse mutacioni ndikon në aftësinë e vaksinës së tij për ta bërë këtë.

Ata përdorën mostra gjaku nga 20 persona që morën vaksinën, të bërë nga Pfizer dhe partneri i saj gjerman BioNTech, gjatë një studimi të madh të fotografive.

Antitrupat nga ata marrës të vaksinave luftuan me sukses kundër virusit, sipas studimit të postuar të enjten vonë.

Shkencëtarët kanë përdorur këto modifikime të lehta për të gjurmuar sesi koronavirusi ka lëvizur në të gjithë globin që kur u zbulua për herë të parë në Kinë një vit më parë.

Shkencëtarët britanikë kanë thënë se varianti i gjetur në Mbretërinë e Bashkuar - i cili është bërë lloji dominues në pjesë të Anglisë -  dukej se ishte i ndjeshëm ndaj vaksinave.

Dr. Anthony Fauci, eksperti i lartë i sëmundjeve infektive amerikane, kohët e fundit tha se vaksinat janë krijuar për të njohur pjesë të shumta të proteinave spike, duke e bërë të vështirë që një mutacion i vetëm të jetë i mjaftueshëm për t'i bllokuar ato. Por shkencëtarët në të gjithë botën po kryejnë kërkime me vaksina të ndryshme për ta zbuluar.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon rolin e Shqipërisë zhvillimi në Tiranë i samitit për Ukrainën?×

Lajmi i fundit

‘Devijimi i lumit Shushicë’, Zhupa: Mbështesim protestën e banorëve! Po bëhet për t’i shërbyer investimeve strategjike

‘Devijimi i lumit Shushicë’, Zhupa: Mbështesim protestën e banorëve! Po bëhet për t’i shërbyer investimeve strategjike