Studiuesit italian zbulojnë një molekulë në trupin e njëriut, e aftë të bllokojë Covid-19

Një molekulë në trupin e njëriut, e aftë të bllokojë Covid-19 është zbuluar nga studiuesit e Universitetit të Torinos, në Itali.

Ajo quhet 27OHC, molekula 27-hidroksikolesterol, e pranishme në trupin e njeriut, si një produkt fiziologjik i metabolizmit oksidues të kolesterolit, dhe që prej kohësh ka qenë prej në fokusin e start-up Panoxyvir i cili punon në zhvillimin e sprajteve të hundës për të luftuar viruset.

Studimi i ri, i botuar në revistën shkencore ‘Redox Biology’, tregon se "në kulturat qelizore të infektuara me Sars-CoV-2, virusi përgjegjës për pandeminë aktuale, molekula 27OHC u zbulua se është" një frenues i fortë i infeksionit Covid" .

Kompania Panoxyvir është përqendruar prej kohësh në aktivitetin antiviral të molekulës 27OHC, pasi ajo ka demonstruar aftësinë për të bllokuar Rhinovirus-et, agjentët kryesorë të të ftohurit të zakonshëm gjatë stinës së dimrit kryesisht, si dhe ndaj Rotaviruse-ve, shkaktarët më të zakonshëm të gastroenteritit viral në vitet e para të jetës.

“Biokompatibiliteti i lartë i molekulës së zbuluar nga italianët, për shkak të origjinës fiziologjike dhe shumëllojshmërisë ekstreme të viruseve të përhapura gjerësisht në botë, frenon Covid si të ishte një antibiotik me spektër të gjerë në rastin e infeksioneve bakteriale”-u shprehën autorët e studimit, të cilët tani pretendojnë të nisin provat e para klinike te njerëzit si dhe një strategji antivirale plotësuese të vaksinave në trajtimin e pandemisë aktuale, por edhe atyre në të ardhmen.

I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me pragun elektoral 1% ashtu siç propozon opozita parlamentare?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Faktet që nxjerrin zbuluar hipokrizinë e Ilir Metës: Gjatë 4 vite qeverisje me Berishën, ministria e tij dha 441 leje HEC-esh