Stuhi shkatërruese në Kanada, 1 e vdekur 2 të zhdukur, qeveria: Më e rënda në 100 vitet e fundit

Një stuhi e rrallë vdekjeprurëse ka ndërprerë lidhjet rrugore dhe hekurudhore me  Vankuverin në Kanada. Dy autostrada që lidhin qytetin e Bregut Perëndimor u mbyllën pasi u dëmtuan nga përmbytjet e rënda.

Një grua humbi jetën nga rrëshqitjet e dheut në autostradë, ndërsa ekipet e shpëtimit dyshojnë për dy persona të tjerë të zhdukur.

Trupi i gruas u gjet rreth 250 km nga Vankuveri, sipas Policisë Mbretërore Kanadeze. Autoritetet thatë se ekipet e kërkim-shpëtimit nuk e kanë përcaktuar ende numrin e automjeteve të bllokuara nga rrëshqitjet.

Ministri provincial i Transportit, Rob Fleming, tha në një konferencë shtypi se kjo ishte "stuhia më e rëndë e motit në 100 vitet e fundit.

Për mijëra banorë të zonës u urdhërua evakuimi, teksa makina shihen duke notuar në ujërat e akullta të përmbytjeve në qytet.

Ekuipazhet e helikopterëve u dërguan gjithashtu në qytetin malor të Agassiz për të shpëtuar rreth 300 njerëz që mbetën të bllokuar.

Kryeministri Justin Trudeau u tha gazetarëve në Otava se po monitoronte situatën dhe qeveria është e gatshme për të ndihmuar në çdo mënyrë ata që kanë nevojë.

/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Pse qeveritë e botës po godasin TikTok?

Pse qeveritë e botës po godasin TikTok?