Stuhia Arwen ‘godet’ Britaninë e Madhe, erërat e forta rrëzojnë pemët duke shkaktuar vdekjen 2 personave

Britani- Një stuhi e 'emërtuar' nga Instituti Kombëtar Mbretëror i varkës së shpëtimit si Arwen ka prekur Britaninë e Madhe dhe ka shkaktuar vdekjen e dy qytetarëve.

Sipas raportimeve nga mediat e huaja erërat në pjesën veriore të Britanisë arrijnë deri në 114 km/h.

PA Media raporton se një qytetar në County Antrim, Irlanda e Veriut, vdiq të premten teksa makina e tij u godit nga një pemë që binte të njëjtin rast raportoi dhe policia e Cumbria ku tha se një burrë nga Lancaster vdiq në Ambleside pasi një pemë ra mbi të pak para orës 6:00 pasdite në të njëjtën ditë.

Zyra Met i paralajmëroi britanikët të qëndrojnë të sigurt përgjatë vijave bregdetare, veçanërisht përgjatë bregut lindor të Skocisë dhe bregut verilindor të Anglisë, ndërsa Instituti Kombëtar Mbretëror i varkës së shpëtimit e quajti Storm Arwen stuhinë e tyre të parë dimërore të vitit dhe tha se "moti i rëndë mund të bëjë që detet tona dhe vijat bregdetare janë veçanërisht të rrezikshme”.

Rrjetet e trenave në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar kanë raportuar ndërprerje për shkak të Arwen, pasi shërbimet ScotRail u ndërprenë midis Edinburgh dhe Glasgow Queen Street, Dunblane dhe Stirling pasi një hambar u hodh në erë në linjën pranë Falkirk.

Shumë mbetën pa energji të premten mbrëma, pasi Northern Powergrid tha se erërat e forta kishin shkaktuar shkurtime për më shumë se 55,000 klientë kryesisht në Northumberland, County Durham dhe Tyne and Wear.

Met Office tha se stuhia "do të vazhdojë të sjellë erëra të forta" në shumë pjesë të vendit dhe "ajri i ftohtë i kombinuar me erërat e forta do të japë një ditë shumë të ftohtë në të gjithë vendin".

Dëbora ka rënë dhe është vendosur në rrugët në të gjithë Anglinë jugore dhe Midlands, por Zyra e Meteorologjisë tha se ajo duhet të lehtësohet dhe të zhvendoset në jug, pasi disa zona përjetojnë një përzierje dimërore të shiut, breshërit dhe borës. 

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Katër vrasjet në bulevard, a është bërë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

John

Strumbullari i 21 Janarit, Meta i fshihet pyetjes, flet për marrjen e LSI-së: Mezi pres të heq kostumin e presidentit! Thumbon Bashën: Më pret populli i 2 marsit i cili do lider me karakter