Suedia dhe Finlanda në NATO, pikat e marrëveshjes që bindën Ergogan të heq veton: Ekstradimi i ‘terroristëve’ kurdë dhe heqja e kufizimeve ndaj Turqisë për eksportet e armëve

Suedia dhe Finlanda në NATO, pikat e marrëveshjes që bindën Ergogan të heq veton: Ekstradimi i ‘terroristëve’ kurdë  dhe heqja e kufizimeve ndaj Turqisë për eksportet e armëve

Turqia ra dakord të martën (dje)  të heqë dorë nga kundërshtimi i saj ndaj anëtarësimit të Suedisë dhe Finlandës në NATO! Palët arritën në një marrëveshje që i hapi dritën jeshile dy vendeve për t’u anëtarësuar NATO, në një kohë kur siguria e vendeve është në rrezik.

Megjithatë, nga kjo marrëveshje shumë e fituar ka dalë edhe Turqia, duke plotësuar 2 kërkesat e saj kryesore. Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan bllokoi përpjekjet e tyre duke këmbëngulur që dyshja nordike të ndryshojë qëndrimin ndaj grupeve kryengritëse kurde që Turqia i konsideron terroristë dhe një gjë është dakordësuar mes palëve.

Kërkesat e Turqisë
Kërkesat kryesore të Turqisë, të cilat erdhën si befasi për aleatët e NATO-s në fund të majit, ishin që vendet nordike të ndalonin mbështetjen e grupeve militante kurdë të pranishme në territorin e tyre dhe të hiqnin ndalimet e tyre për disa shitje armësh në Turqi.

Stoltenberg tha se është rënë dakord që Suedia dhe Finlanda do të heqin kufizimet e tyre për shitjen e armëve në Turqi, teksa do të intesifikojnë punën për ekstradimin e tyre si edhe ndryshimin e ligjit për të ashpërsuar qasjen e tyre ndaj tyre. Një gjë e tillë është konfirmuar edhe nga presidenca turke ku tha se marrëveshja e arritur dje nënkupton, "Bashkëpunim të plotë me Turqinë në luftën kundër PKK-së dhe anëtarëve të saj".

Turqia ka ngritur shqetësime serioze se Suedia ka strehuar, siç thotë ajo, militantë nga Partia e ndaluar e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), e cila mori armët kundër shtetit turk në 1984. Megjithatë Stokholmi zyrtar e mohon akuzën.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 08:56
Turqia hoqi veton ndaj Finlandës dhe Suedisë, vjen reagimi i Biden: Mënyrë e shkëlqyer për të nisur samitin

Presidenti i SHBA, Joe Biden ka uruar Finlandën dhe Suedinë që nënshkruan memorandumin me Turqinë për tu anëtarësuar në NATO. Sipas tij kjo do të forcojë aleancën dhe është mënyra më e mirë për të filluar samitin e NATO-s.

"Urime Finlandës, Suedisë dhe Turqisë për nënshkrimin e një memorandumi trepalësh – një hap vendimtar drejt NATO-s për Finlandën dhe Suedinë, që do të forcojë Aleancën tonë dhe sigurinë tonë kolektive. Është një mënyrë e shkëlqyer për të filluar Samitin", shkroi Biden.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Emigrant: 30/06/2022 12:13

    Turp edhe nje here u tradhetua populli martir i kurdistanit Kur kishte nevoj amerika keta u perleshen me qente e terbuar te Isis dhe tani u lane duart e nje islamiku si erdogani

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A ka politika frikë nga SPAK-u?×

Lajmi i fundit

Meta e nis ditën vrullshëm, bën palestër me pesha të rënda dhe premton: 4 milionë shqiptarë plus

Meta e nis ditën vrullshëm, bën palestër me pesha të rënda dhe premton: 4 milionë shqiptarë plus