Suedia me 'Heroes' merr kupën
e Eurosong, Elhaida Dani e 17-a
VIDEO/ Shqipëria e Madhe valëvitet në VjenëVIDEO/ Ja 27 kenget ne finalen e Eurosong 2015

Suedia me 'Heroes' merr kupën<br />e Eurosong, Elhaida Dani e 17-a<br />VIDEO/ Shqipëria e Madhe valëvitet në VjenëVIDEO/ Ja 27 kenget ne finalen e Eurosong 2015
VJENË - Suedia me kengen "Heroes" te Mans Zelmerlow rrëmben trofeun e edicionit të 60-të të kompeticionit më të madh evropian të këngës “Eurosong” të mbajtur këtë vit në Vjenë të Austrisë.

Shkodrania Elhaida Dani pavarësisht performancës shpërthyese me këngën I’m Alive nuk mundi të marrë votat e mjaftueshme të teleshikuesve jashtë kufijve të Shqipërisë, duke u radhitur në vendin e 16 nga 27 shtete që prekën natën finale të Eurovizionit.

Në vendin e dytë u radhit Rusia, ndërsa Italia u rëndit në vendin e tretë. 

Nga 40 shtete që prezantuan rezultatet e votuesve të vendeve të tyre, Shqipëria mori pikë vetëm nga Mali i Zi, Greqia, Belgjika dhe Maqedonia, e cila surprizoi në këtë mbrëmje duke i dhënë pikët maksimale vendit tonë, 12 pikë.

22-vjeçarja Dani performoi e parafundit me këngën I’m alive (Në jetë) dhe mbajti numrin 26. Festivali i muzikës mbajti në peshë gjithë zemrat e shqiptarëve pasi përfaqësuesja e vendit tonë, shkodrania Elhaida Dani ishte cilësuar si favorite për të rrëmbyer kupën e edicionit të 60-të, por finalja e madhe zhgënjeu në këtë aspekt.

Edhe në këtë natë Elhaida u shfaq tek ngjyra e zezë, me një fustan të gjatë dhe mjaft elegant, veshje të cilën ja ka besuar stilistit kosovar Valdrin Sahiti. Performanca e Danit elektrizoi skenën e madhe të Eurovizionit edhe me shume sesa në natën gjysmëfinale, ku Elhaida shpalosi talentin dhe shtrirjen e saj vokale duke rrëmbyer mjaft duatrokitje.

Edicioni i radhës i Eurovizion në maj të 2016-ës do të mbahet në Suedi, vend në të cilin rikthehet kupa e fitores, pas vendit të parë që mori në vitin 2012.

Eurovizioni fitohet nga Suedia, ndërsa Shqipëria doli e zhgënjyer me vendin e 17-të. Zëri shpërthyes i shkodranes Elhaida Danit, nuk ka mundur të godas formulën gjeopolitike që ndiqet vit pas viti në Eurovizion.

Edhe pse kënga “I’m live” u cilësua si shpërthyese dhe elektrizoi skenën e madhe të Eurovizionit edhe me shume sesa në natën gjysmëfinale, ku Elhaida shpalosi talentin dhe shtrirjen e saj vokale duke rrëmbyer byer mjaft duatrokitje, fal votimit gjeopolitik nuk mund të ishim në top listën e këngëve favorite të këtij edicioni.

“I’m live” mori 34 pikë totale dhe u rëndit e 17-a. Pikët maksimale na i dha vetëm Maqedonia e ndjekur nga Mali i Zi me 10 pikë, 6 pikë Greqia dhe 6 pikë Belgjika. “Një zë i mrekullueshëm dhe i fuqishëm. Shpresojmë ta shijoni perfomancën e Shqipërisë”, ishte pikërisht vlerësimi i Eurovizionit në faqen zyrtare në rrjetin social “Twitter”.

Rënditja e 5 vendeve të para në Eurovizion
1. Suedia: Mans Zelmerlow – Heroes. 365 pikë
2. Rusia: Polina Gagarina - A Million Voices. 303
3. Italia: Il Volo - Grande Amore. 292
4. Belgjika: Loic Nottet - Rhythm Inside. 217
5. Australia: Guy Sebastian - Tonight Again. 196

Shqiptarët bllokojnë rrjetet sociale 
Rrjetet sociale janë pushtuar nga statuset që i janë kushtuar shkodranes Elhaida Danit me këngën “I’m live”, këngë e cila u vlerësua, por nuk arriti të vlerësohej në mënyrë profesionale, duke na lënë jashtë 10-es së parë.

Edhe pse pritshmëritë ishin shumë të larta, duke pasur parasysh që vetëm në orën e parë të festivalit, Elhaida Dani ka marrë mbi 13 mijë klikime në "itter, duke qenë ndër të parat sa i përket këngëtarëve që u lakmuan më shumë në rrjetet sociale, ndodhi e kundërta.

Tabloidi anglez "Daily Mirror": Mirëseerdhe në Eurovizion Shqipëri! 
Tabloidi anglez “Daily Mirror” pas performancës së Elhaidës, pas shumë vitesh këngë jo entuziaste, më në fund Shqipëria ka të drejtë të krenohet me përfaqësimin e këtij viti. “Elhaida Dani  është këtë vit ndoshta vokali më i mirë që ka Eurovozion. Megjithatë mbetet për t’u parë nëse Dani do të arrijë të fitojë zemrat e të gjithë publikut evropian gjatë votimit. Mirëserdhe në Eurovizion Shqipëri, më në fund po përfaqësohesh denjësisht”, përfundon shkrimi. 

Pikët për Shqipërinë

Mali i Zi

10 pikë Shqipërisë
12 pike Serbisë


Greqia
6 pikë Shqipërisë
12 pikë Italisë


Shqipëria
10 pikë Greqisë
12 pikë Italisë

Belgjika
6 pikë Shqipërisë
12 pikë Suedia


Maqedonia 
12 pikë Shqipërisë

Ora 00:50 Suedia rremben kupen e Eurosong
 
Ora 00:15
Maqedonia e vetmja qe i dha piket maksimale Shqiperise


maqedonia eurovizion
maqedonia eurovizion

Ora 23:49 shenoi edhe mbylljen e votimit per 27 kenget qe u performuan live ne naten finale te Eurosong

VIDEO-FOTO/
Perfomanca e Elhaida Danit ne finalen e Eurosong me "I'm Alive"

 
elhaida

elhaida

elhaida

elhaida finale

elhaida finale

elhaida finale

elhaida dani

Ora 23:10
Eurovizion: Elhaida nje ze i fuqishem, shijojeni!

"Nje ze i mrekullueshem dhe i fuqishem. Shpresojme ta shijoni perfomancen e Shqiperise". Keshtu shkruan Eurovizion ne faqen zyrtare ne rrjetin social Twitter ndersa kengetarja Elhaida Dani nisi performancen liven me kengen "I'm Alive"
 
 
(Video: Prezantimi i Shqipërisë në fillim të natës finale të Eurovision)

Ora 22:15 Elhaida para performancen live: Votoni 26
Elhaida ka ndare me miqte e saj ne Instagram nje foto nga salla ku kengetaret presin per te dale ne performancen live, ndersa nuk ka lene pas edhe thirrjen e saj per te votuar numrin 26. 
 

Ora 21:10 Conchita cel naten finale te Eurosong
Mbrëmja u çel me perfomancën e Conchitës, fitueses së edicionit të 59-të të Eurosong, ndërsa shteti i parë që hapi garën ishte Sllovenia.
 
 
 

Votimi

Mediat e huaja kanë shkruar se disa nga vendet europiane mbështesin këngën shqiptare, por përfaqësuesja e Rusisë Polina Gagarina, po fiton popullaritet pasi votimi gjeo-politik që ndiqet në Eurovizion, ka lënë gjurmë edhe këtë edicion

Këtë vit, merr pjesë edhe Australia si e ftuar nderi, përveç shteteve evropiane. Ndërkaq, pesë vende të tjera donatorë kanë hyrë direkt në finale ndërsa të tjerët kanë ardhur nga gjysmëfinalet.

elhaida dani
 
Renditja e shteteve pjesemarrese ne finale:

Slovenia
Franca
Iarael
Estonia
Britani e Madhe
Armenia
Lituania
Serbia
Norvegjia
Suedia
Qipro
Australia
Belgjika
Austria
Greqia
Mali i Zi
Germania
Polonia
Letonia
Rumania
Spanja
Hungaria
Gjeorgjia
Azerbajxhab
Rusia
Shqiperia
Italia

Shtetet qe moren pjese ne Eurovizion
eurovizon shtetet pjesemarrje

Redaksia Online
(Gre.M/Shqiptarja.com) 

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Për një foto 'një ushtri fotografësh me vete', Belind Këlliçi akuzon Veliajn për 'armatë propagande', por shikoni ç’bën në qendër të Tiranës

Për një foto 'një ushtri fotografësh me vete', Belind Këlliçi akuzon Veliajn për 'armatë propagande', por shikoni ç’bën në qendër të Tiranës