Suli e paditi, Mziu: Të gjitha lejet në Kamëz konform ligjit! Akuza të pavërteta nga një 'i pashkollë' që s'njeh ligjet

Suli e paditi, Mziu: Të gjitha lejet në Kamëz konform ligjit! Akuza të pavërteta nga një 'i pashkollë' që s'njeh ligjet

KAMËZ-Ish-kryetari i Bashkisë së Kamzës ka mohuar që të ketë dhënë leje ndërtimi në kundërshtim me ligjin, teksa nuk i ka kursyer akuzat për Sulin, duke e cilësuar si të "pashkollë". Në një reagim në rrjet sociale, Mziu shkruan se leja për të cilin flet Suli,  i është refuzuar kompanisë dy herë por pasi i plotësonte kushtet është lejuar që të bëjë ndërtimi. Ish-kreu i Kamzës tha se këto akuza vijnë nga padituria e Sulit për të njohur ligjin.

Rakip Suli, "Kryetar i Bashkise Kamez" i pashkolle, i emeruar nga "Rilindja", nuk njeh asnje praktike ligjore ne ushtrimin e funksioneve! I informuar dje nga burime mediatike per konfliktin e realizuar per dhenien e nje leje ndertimi ne Zonen e Paskuqanit po informoj mbare opinionin publik se kjo leje eshte dhene konform te gjithe procedurave ligjore, sipas informacioneve te marra nga Drejtoria e Planifikimit dhe Zhvillimit Urban.

Deklarata e plotë
Ne lidhje me kete reagim po ju informoj si me poshte: Njesia administrative Paskuqan e Bashkise Kamez nuk ka asnje plan te pergjithshem vendor ne fuqi.

Cdo leje ndertimi jepet vetem pas konfirmimit qe merret ne Agjensine e Zhvillimit te Territorit si Sekretariati Teknik i KKT per rastet perjashtimore te percaktuara ne Vendimin nr.1 datë 30/07/2015. Leja e ndertimit eshte zbardhur vetem pasi eshte marre konfirmimi ne AZHT dhe ka plotesuar te gjithe dokumentacionin ligjor.

Per sqarim shkurtimisht:

“Shoqeria KSH Marketing shpk ka aplikuar per leje zhvillimi me date 09/10/2018 me nr prot.654, dhe deri ne momentin qe eshte paisur me leje ndertimi ka aplikuar 3 here ne total, ku dy heret e para per mosplotesim dokumentacini dhe mosplotesimin e kushteve per tu paisur me konfirmitetin ne AZHT eshte refuzuar leja e ndertimit nga Bashkia Kamez. Ne baze te pergjigjes qe eshte marre per rastin ne fjale prona qe te zhvillohej duhet te plotesonte:

1.kriterin e llojit te aktivitetit (qe e plotesonte si kusht nga AZHT)

2.dhe prona te ishte me statusin truall (qe nuk plotesohej sepse ishte jashte zones urbane)

Ne aplikimin e trete qe eshte kryer nga subjekti zhvillues certifikata eshte kthyer nga are ne truall pas miratimit te kategorise se tokes nga ministri i Bujqesise dhe Zhvillimit Rural z.Bledar Çuçi date 26/02/2019, vertetimit te Keshillit te Qarkut Tirane date 23/03/2019 per percaktimine saj ne kategorine VI(gjashte) dhe konvertimit te saj ne ZVRPP Tirane ne toke truall.

Gjithashtu Drejtoria e Administrimit dhe Mbrojtjes se Tokes prane Keshillit te Qarkut Tirane ka vene ne dispozicion dhe harten e kufirit te rezervuarit te paskuqanit ku prona ne fjale eshte jashte saj.

Eshte marre dhe konfirmiteti ne AZHT dhe eshte njoftuar bashkia qe mund te vazhdoje me proceduarat per leje ndertimi.”

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ilo: 16/08/2019 17:31

  Mesa duket Rama nepermjet ketyre akuzave qe dihet se cfare fati kane do ta promovoje si kandidat per ne vend te Lulushit qe e beri karte te djegur.

  Përgjigju
 • Brekgriruri: 16/08/2019 17:31

  Ore kujdes rilindja se po u del edhe ky Suloja me brek me vrime

  Përgjigju
 • Taulanti: 16/08/2019 15:41

  MEZIU ESHTE VERTETE BURRE ESHTE I VETMI NJERI QE U BIE NE KOKE DYSHES RILINDASE RAMA-VELIU SA I PRKET SULIT EDHE KETIJ MZIU DO TJA JAPE PERGJIGJEN

  Përgjigju
 • Tosi: 16/08/2019 15:34

  Oficeri nazist i kapur rob në betejën e Stalingradit Xhelal Mendjeziu , dr. I shkencave me shkollë të mesme të pa mbaruar, daullexhiu i Kamzës në ditët e fundit të Pompeut.

  Përgjigju
  • Haha: 16/08/2019 16:32

   Hahahahahahahahaha Xhelal Kandari

 • Xll: 16/08/2019 14:50

  O i ziu zhelal tani flasin dokumentat perpara drejtesisi

  Përgjigju
 • MBURAVEC INJORANT rexhep leka [ kepi]: 16/08/2019 13:37

  O xhilal mutziu ti e bone Kamzën më mut se çje vet o xhilol palla. Çfar i kan pa syt Kamzës me ty ska pen e kalem që shkruan o Profesor Doktor xhilol mutziu me 8 klas shkoll e xhelali Prefesor . Kto çudira ndodhin vetëm në Shqipri e as në një vënd tjetër të botës nuk ndodhin kto çudira. Xhiloli kok boli.

  Përgjigju
 • Hinglateri: 16/08/2019 12:56

  Gjynah qe u dogj nje figure si Xhelali.Ishte kandidat kryesor per Kryeminister me vizionim ngritjen dhe paraqitjen e tij si simpatik.. rralle i vine Shqiperise figura te tilla

  Përgjigju
  • Mire: 16/08/2019 13:46

   O sa kam qeshur vertet e ke ti hinglateri

 • Sondazhi i ditës:

  Rikthimi i PD-së me protesta në shtator, a do ta forcojë politikisht?×

Lajmi i fundit

U ndërpre energjia gjatë koncertit të Noizy? Reagon OSHEE: Ra automati nga pajisjet brenda regjisë

U ndërpre energjia gjatë koncertit të Noizy? Reagon OSHEE: Ra automati nga pajisjet brenda regjisë