Sulme kibernetike masive godasin faqet e internetit të qeverisë së Ukrainës, SHBA paralajmëron një luftë nga Rusia

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy

Një sulm kibernetik gjithëpërfshirës rrëzoi shkurtimisht faqet kryesore të internetit të qeverisë në Ukrainë të premten mes tensioneve të tensionit të lartë midis Rusisë dhe Perëndimit për sigurinë e Ukrainës. Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian Josep Borrell tha se blloku po mobilizonte "të gjitha burimet e tij" për të ndihmuar aleatin e tij pasi sulmet rrëzuan përkohësisht objekte, duke përfshirë ato të ministrisë së jashtme dhe kabinetit. Kievi tha se dëmi ishte i kufizuar dhe u ndal në ndarjen e fajit, por ish-shteti sovjetik ka akuzuar rusët me lidhje me Moskën për goditjet e mëparshme në faqet e internetit dhe infrastrukturën kryesore.

“Si rezultat i një sulmi masiv kibernetik, faqet e internetit të Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe një sërë agjencish të tjera qeveritare janë përkohësisht jashtë funksionit”, tha një zëdhënës i ministrisë së jashtme për AFP.

Faqja e internetit e ministrisë së jashtme më herët të premten shfaqi një mesazh në gjuhën ukrainase, ruse dhe polake duke paralajmëruar ukrainasit se të dhënat e tyre personale ishin komprometuar.

“Të gjitha informacionet për ju janë bërë publike, kini frikë dhe prisni më të keqen”, thuhej në mesazh.

Ministria e Arsimit tha gjithashtu se uebsajti i saj ishte shënjestruar në një hak "global" brenda natës, ndërsa faqja e ministrisë së emergjencave u rrëzua gjithashtu. Brenda disa orësh nga njoftimi fillestar, shërbimet e sigurisë SBU thanë se aksesi në shumicën e vendeve ishte rivendosur dhe se pasojat ishin minimale sipas vlerësimeve fillestare.

"Përmbajtja e faqeve nuk është ndryshuar dhe sipas informacioneve paraprake nuk ka rrjedhur asnjë e dhënë personale," tha shërbimi i sigurisë SBU në një deklaratë

SBU tha se qasja në shumë nga faqet e prekura ishte rivendosur dhe pjesa e mbetur do të kthehej në internet "së shpejti". Kievi nuk ka fajësuar ende asnjë individ apo subjekt dhe Borrell tha se ishte shumë herët "për të drejtuar gishtin te dikush. Ne nuk kemi prova."

Por ai shtoi: "Mund ta imagjinoni se kush e bëri këtë."

Në tetor 2020, Shtetet e Bashkuara akuzuan gjashtë rusë për kryerjen e sulmeve kibernetike në rrjetin elektrik të Ukrainës, zgjedhjet franceze të vitit 2017 dhe Lojërat Olimpike Dimërore 2018. Departamenti i Drejtësisë në atë kohë tha se të gjashtë ishin anëtarë aktualë ose ish-anëtarë të inteligjencës ushtarake ruse GRU dhe u akuzuan gjithashtu për organizimin e një sulmi malware të quajtur "NotPetya" që infektoi kompjuterët e bizneseve në mbarë botën duke shkaktuar gati 1 miliard dollarë humbje.  Sulmi i fundit erdhi në një kohë të tensioneve në rritje midis Rusisë dhe Perëndimit mbi Ukrainën, një aleat i ngushtë i Shteteve të Bashkuara dhe Evropës.

Perëndimi ka akuzuar Rusinë se ka vendosur tanke, artileri dhe rreth 100,000 ushtarë në kufirin lindor të Ukrainës të shkatërruar nga lufta gjatë javëve të fundit, në atë që NATO thotë se është përgatitje për një pushtim. Pamjet e publikuara nga Ministria e Mbrojtjes ruse të premten treguan tanket dhe këmbësorinë ruse duke kryer stërvitje zjarri pranë qytetit të Rostov-on-Don në Rusinë jugore pranë Ukrainës. Një zyrtar amerikan tha se Shtetet e Bashkuara kishin informacione që tregonin se Rusia kishte pozicionuar tashmë një grup operativësh për të kryer "një operacion me flamur të rremë" në Ukrainën lindore.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov hodhi poshtë raportet e tilla si të bazuara në informacione "të pabaza", njoftoi agjencia e lajmeve TASS. Rusia mohon planet për të sulmuar Ukrainën, por thotë se mund të ndërmarrë veprime të papërcaktuara ushtarake nëse nuk plotësohen kërkesat e saj – përfshirë një premtim nga aleanca e NATO-s për të mos pranuar kurrë Kievin. Ministri i Jashtëm Sergei Lavrov tha se Rusia shpreson që bisedimet e sigurisë me Shtetet e Bashkuara të rifillojnë, por se kjo do të varet nga përgjigja e Uashingtonit ndaj propozimeve të Moskës.

"Ne kategorikisht nuk do të pranojmë paraqitjen e NATO-s pikërisht në kufijtë tanë, veçanërisht duke pasur parasysh kursin aktual të udhëheqjes ukrainase," tha ai.

I pyetur se çfarë nënkupton Moska duke kërcënuar këtë javë për të ndërmarrë "veprim ushtarako-teknik" nëse bisedimet dështojnë, Lavrov tha: "Masat për vendosjen e pajisjeve ushtarake, kjo është e qartë. Kur marrim vendime me pajisje ushtarake, ne kuptojmë se çfarë nënkuptojmë dhe çfarë jemi duke u përgatitur për." Pamjet e Ministrisë së Mbrojtjes ruse të publikuara nga agjencia e lajmeve RIA treguan automjete të blinduara dhe pajisje të tjera ushtarake duke u ngarkuar në trena në lindjen e largët të Rusisë, në atë që Moska e quajti një stërvitje inspektimi për të praktikuar dislokime me rreze të gjatë.

"Kjo ka të ngjarë të jetë mbulesë për njësitë që po zhvendosen drejt Ukrainës," tha Rob Lee, një analist ushtarak dhe një bashkëpunëtor në Institutin e Kërkimeve të Politikës së Jashtme me bazë në SHBA.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e organizoi Shqipëria finalen e Conference League?×

Lajmi i fundit

John

Italia propozoi planin e paqes, Lavrov: Nuk është serioz