Sulmet terroriste në Francë, Imami i Shkodrës: Duan të shëmtojnë shprehjen 'Allahu Ekber', s'duhet të ndihemi në faj për krime që dënon Islami

SHKODËR- Dy sulme terroriste me tre të vdekur dhe disa të plagosur tronditën Francën pas publikimit të karikaturave të profetit Muhamed, çështje për të cilën ka folur sot Myftiu i Shkodrës, Imam Muhamed Sytari, i cili shprehet se ka përpjekje të pandershme për të shëmtuar shprehjen 'Allahu Ekber'.

'Ka përpjekje aspak të ndershme për ta shëmtuar madhështinë e shprehjes 'Allahu Ekber', shprehje e cila fik zjarret dhe nuk mund të jetë simbol i shkatërrimit', shprehet Sytari.

Imami i Shkodrës ka vijuar më tej duke thënë se nuk kemi pse ndihemi në faj për krime që i dënon Islami.

'Nuk duhet të ndihemi në faj kur dikush vret me fjalën 'Allahu Ekber', për një vepër që e dënon islami. Terma si 'terrorizmi islamik' i kthejmë mbrapsht dhe nuk i pranojmë sepse nuk janë tonat', ka thënë imam Sytari para besimtarëve në hytben e kësaj të premteje në xhaminë e Parrucës në qytetin e Shkodres.

er.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Zgjaten pa afat masat anti-COVID dhe kufizimi i lëvizjes nga ora 22:00 deri ne 06:00, a jeni dakord?

Komento

Komente

 • Albani: 31/10/2020 00:42

  Ju o frikacakë po ishit trima shajini muslimanët përballë , po ku keni guxim , se ju shkelin me këmbë , kurvat shajnë pas shpine

  Përgjigju
 • Iris: 30/10/2020 22:29

  Te gjitha besimet fetare ne histori,ne kohe e vende te ndryshme, I kane patur dhe I kane keto situata, kur njehere kane qene viktima,heren tjeter jane kthyer ne vrases.Ne kete rast,nuk e di pse mu kujtua nje fragment nga Bibla,kur Kaini pasi ka vrare Abelin,pyetet nga Zoti,se ku eshte Abeli.Kaini pergjigjet,se nuk e di,sepse ai nuk eshte rojtar I vellait.

  Përgjigju
 • Like floriri: 30/10/2020 16:00

  Ky njeri është turpi i Shkodrës,dhe i besimit fetar,prania e tij në institucionet e kultit është fatkeqësi,për besimtarët,dhe të gjithë ata që e dëgjojnë,drejtuesit e këtij komuniteti urgjentisht duhet të distancohen nga z. Syrtari

  Përgjigju
 • Vloree: 30/10/2020 15:59

  Drini na hengshi k....

  Përgjigju
 • Sara: 30/10/2020 15:58

  Ik pirdhu o fondamentalist.Islami sjell vdekje dhe injorance.Ik laj *ythen me saf se nuk dini tjeter.

  Përgjigju
 • Drini: 30/10/2020 15:45

  O myfti, sot eshte turp ti thuash vetes musliman! Musliman eshte shprehje e injorances, e viteve te muhos tuaj qe ishte i dhunshem, ka vrare e prere me shpat e sumnd ta quhash profet. Sidomos ate qe ka qene pedofil se mohoni dot ju mjekrat e muhos. U martua me 6 vjecaren dhe konsumoi martes(dmth sex) me 9 vjecaren, cfare emri do ti vesh muhamutit, pervecse pedofil?

  Përgjigju
 • lini: 30/10/2020 14:57

  pse nuk thua o myfti se profeti dha urdher qe te vritet nje poet qe tallej me te

  Përgjigju
 • Nardi: 30/10/2020 14:33

  O Muho mos vepro si "profeti" yt se te duhet me u martu me vajzen e halles sic beri ai

  Përgjigju
 • genti: 30/10/2020 14:14

  ndajini punet mes jush ir ti mik,se ca besimtare vrasin ca predikojne ,na lini rehat ne te tjereve se sjua kemi fajin ne.merruni me ekstremistet ne rradhet tuaja ...deri atehere mos u habit qe ndjesia ndaj jush do jete oergjithesisht dyshuese ...nese doni ligj sheriati apo ligje kishash nisuni atje ku jane e na lini rehat...ah se harrova ,kur te keni kohe lahuni se qelbeni ere ....

  Përgjigju
 • Zen: 30/10/2020 14:05

  Sharlatani ben apologji te terrorizmit dhe shteti fle gjume.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Të tallesh me vdekjen sepse s’kupton jetën