Supë krem bizele me mortadela dhe uthull balsamike nga zonja Albana

Supë krem bizele me mortadela dhe uthull balsamike

Përbërësit:

  • 1 qepë
  • 400 gr bizele
  • 12 feta sallam mortadela
  • Buljon perimesh
  • Uthull balsamike
  • Vaj ulliri ekstra i virgjër
  • Kripë

Përgatitja:

Pasi e kemi grirë imët qepën e kaurdisim në tigan me vaj ulliri. Ndihmojmë zbutjen e qepës me pak kripë dhe pasi qepa të ketë marrë ngjyrë të artë shtojmë bizelet. I trazojmë me lugë druri, shtojmë buljon perimesh dhe i lemë bizelet të ziejnë.

Më pas e kalojmë supën në blender duke e kthyer në krem. Shtojmë dhe pak vaj ulliri ekstra të virgjër. Fetat e sallamit mortadela të prera hollë i presim në rripa dhe i kaurdisim për 2 minuta në tigan të nxehtë. Servirim supën krem të bizeleve duke shtuar mortadelën krokante. Në fund shtojmë uthullën balsamike dhe pak vaj ulliri ekstra të virgjër.  

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

 Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’

Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’