Supë me qiqra nga zonja Albana

Supë me qiqra nga zonja Albana

Përbërësit:

 • 1 qepë
 • 1 thelpi hudhër
 • 2 karrota
 • 2 kunguj
 • 1 patate
 • 2 degë selino
 • 300 gr qiqra
 • 100 gr pançetë
 • Kripë, piper
 • Vaj ulliri
 • Crackers

Përgatitja:

Fillimisht kemi vendosur qiqrat në ujë një natë më parë ose dhe mund t’i ziejmë paraprakisht. Presim qepën në shkopinj ndërsa perimet e tjera në kubikë të vegjël. Nisim gatimiun e supës duke kaurdisur fillimisht qepën me vaj ulliri të cilin e kemi aromatizuar më parë me një thelpi hudhër. Më pas shtojmë me rradhë sipas fortësisë perimet e tjera. Vazhdojmë kaurdisjen për pak minuta duke shtuar dhe pançetën e prerë në copëza. Shtojmë qiqrat dhe buljonin (ose ujë) derisa të mbulohen të gjithë përbërësit. Vendosim kapakun dhe e lemë supën të ziejë në temperaturë mesatare. Nga fundi i proçesit të gatimit shtojmë kungujt, rregullojmë shijen me kripë dhe piper. Supën e servirim të ngrohtë, vendosim crackers-at dhe e spërkasim me pak vaj ulliri dhe piper.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Bandat survejojnë Policinë, a është ky triumf i krimit ndaj shtetit?×

Lajmi i fundit

Shkodër/ Vihet në pranga 24-vjeçari, iu sekuestruan 2 armë zjarri, municion luftarak dhe 2 radio si të Policisë

Shkodër/ Vihet në pranga 24-vjeçari, iu sekuestruan 2 armë zjarri, municion luftarak dhe 2 radio si të Policisë