Super operacion i shërbimit sekret turk në Stamboll, në pranga 15 agjentë të MOSAD-it izraelit

Flamuri i Izraelit dhe Presidenti turk Erdogan

TURQI-15 persona janë arrestuar në Turqi të cilat autoritetet atje i akuzojnë si agjentë të shërbimit sekret Izraelit, MOSAD!  Si rezultat i operacionit të kryer në fshehtësi të madhe dhe hetimeve që janë zgjatur një vit mediat turke shkruajnë se të gjithë kodet e rrjetit të inteligjencës izraelite, të cilët kishin spiunuar u deshifruan.

Të 15 agjentët e akuzuar si të Mossad, të ndarë në ekipe me tre persona, u kapën në një operacion të fshehtë të kryer më 7 tetor 2021, si rezultat i ndjekjes sistematike të MIT, shërbimit sekret turk.

"Spiunët, të cilët ishin me origjinë arabe, u pyetën në detaje për aktivitetet që kryenin kundër vendit tonë. Pasi ekipet e ekspertëve të MIT të përfundojnë marrjen në pyetje të spiunëve, hetimi pritet të thellohet dhe të përgatitet një aktakuzë gjithëpërfshirëse", shkruajnë mediat turke.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të vendosen kufizime për personat e pavaksinuar?×

Lajmi i fundit

John

Dita ndërkombëtare anti-korrupsion, Ministri i Drejtësisë: 'Peshku' i vogël të mos bëhet i madh! Të bëhemi bashkë dhe mos lejojmë askënd të abuzojë!