Superkupa e Gjermanisë shkon në Mynih! Bayerni shumë i fortë për Dortmundin, përfundon 3-1 me një dygolësh të Levandovskit

Trofeu i parë i sezonit në Gjermani i shkon Bayernit të Mynihut që mundi me rezultatin 3-1 Borusian e Dortmundit. Kampionët e gjermanisë ishin superior duke e dominuar lojën që nga minutata e para të ndeshjes. Dortmundi krijoi pak për të meritur këtë trofe. Ndërkohë që deciziv ishin dhe gabimet e mbrojtësve të Borusias që u dhuruan bavarezëve disa raste për gol.

Golat u shënuan 2 nga Levandovski dhe një nga Tomas Myler për Bayernin ndërkohë që golin e vetëm për Borusian e shënoi Marko Rois. Ndërkohë mungesa e madhe e ndeshjes ishte talenti norvegjez i Dortmundit, Haland i cili edhe pse ishte në fushë për 90 minuta nuk bëri asgjë për të ndryshuar fatin e trofeut që shkoi në Mynih. Haland u duk edhe paksa nervoz gjatë lojës pasi shokët e skuadrës nuk e vunë asnjëherë në pozitë të përshtatshme për të shënuar. Ky është dhe trofeu i parë për trajnerin e ri të Bayernit Nagelsman.