Superliga Europiane/ Gjykimi i Uefa-s pezullohet, Juvja do të luajë Ligën e Kampionëve

Disiplina e Uefa ka vendosur të pezullojë procedurat për Juve, Real Madrid dhe Barcelona, ​​tre klubet e fundit që ende refuzojnë të heqin dorë nga projekti i Super League, në pritje të gjykimit para Gjykatës së Madridit dhe që (nëse do të gjykohet i pranueshëm) para gjykata e BE-së. Juve sigurisht do të marrë pjesë në kupat e radhës. Organizata Evropiane kishte "hapur procedurat disiplinore" në 25 maj, duke kërcënuar të sanksiononte tre klubet për një "shkelje të mundshme të kornizës ligjore të UEFA-s" ndërsa nëntë promovuesit e tjerë të Superligës i shpëtuan këtij procedimi në këmbim të gjobave të lehta. Një vendim pritej para fillimit të kampionatit evropian të futbollit.

Komunikata e Uefas

Uefa "merr shënim për vendimin e marrë sot nga Organi i Pavarur i Apelit i UEFA-s për të pezulluar përkohësisht procedurat disiplinore të hapura kundër Barcelonës, Juventusit dhe Real Madridit për një shkelje të mundshme të kornizës ligjore të UEFA-s në lidhje me të ashtuquajturin" Projekti Superlega " ". Kështu organizmi më i madh kontinental në një shënim. "Uefa - vazhdon njoftimin për shtyp - pranon se vendimi për pezullimin e përkohshëm të procedurave u mor nga organi i apelit Uefa pas njoftimit zyrtar të bërë Uefa nga autoritetet kompetente zvicerane më 2 qershor 2021 për një urdhër gjyqësor ex parte të marrë më 20 Prill 2021 nga subjekti juridik Kompania Evropiane e Superligës Evropiane SL e Gjykatës Tregtare të Madridit Nr. 17. Vendimi i organit të pavarur të apelit Uefa u mor pa paragjykuar çështjen e zbatueshmërisë së urdhrit të gjykatës në Zvicër Duke u mbështetur në urdhrin e gjykatës , tre klubet e përmendura janë përpjekur të mbrojnë veten nga pasojat e mundshme disiplinore të lidhura me këtë të ashtuquajtur projekt 'Super League'. "

K.T./M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me propozimin për dozë të tretë vaksine për personat mbi 60 vjeç?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Dy liderat botëror Boris Johnson dhe Joe Biden takohen në Shtëpinë e Bardhë