Sylvinho zbulon Shqipërinë në Brazil: Shqipja gjuha më e vështirë në botë, duam kualifikimin! 7 lojtarë nga Serie A

Sylvinho zbulon Shqipërinë në Brazil: Shqipja gjuha më e vështirë në botë, duam kualifikimin! 7 lojtarë nga Serie A

Sylvinho, trajneri i Kombëtares

Trajneri i kombëtares shqiptare, Sylvinho ka treguar Shqipërinë në vendlindjen e tij, Brazil. Për "Estadao", trajneri ka cekur se objektiv është kualifkimi në Europianin 2024. Sylvinho do debutojë me Shqipërinë në 27 mars në përballjen e eliminatoreve 2024 kundër Polonisë në Varshavë. Në grupin E, përveç polakëve janë dhe Republika Çeke, Ishujt Faroe dhe Moldavia.

”Kur pranova ofertën e Shqipërisë, e dija mjaft mirë që synimi i tyre ishte një trajner i huaj. Qëllimi kryesor është të kualifikohemi në Euro 2024”, tha Sylvinho fillimisht.

Trajneri më pas u ndal te puna e vështirë që ka zgjedhur të bëjë, duke treguar se iu desh të bënte kursin e UEFA për një afat pesë vjeçar për shkak të angazhimeve.

"Kam udhëtuar në vitet e fundit qoftë në Brazil, Japoni, Australi apo në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. M’u deshën pesë vite për përfundimin e kursit të UEFA-s. Kam humbur pushime të rëndësishme. Ne brazilianët jemi trajnerë të mirë, që dimë të punojmë, jemi premtues dhe pa dyshim duam kohën tonë. Unë jam i lumtur që jam mes tyre”, tha trajneri.

Sylvinho tregoi edhe një nga elementet më të rëndësishme, që është gjuha. Sipas tij gjuha jonë është ndër më të vështirat në botë. Trajneri foli edhe për lojtarët që do thirren në grumbullimin e parë.

"Gjuha shqipe është një nga më të vështirat e botës. Ndryshe nga sa thonë njerëzit, puna këtu në Shqipëri nuk mungon. Merremi me shumë analiza, përmbledhje, klipe lojtarësh nga 90 minuta prej secilit prej 30 futbollistëve të mundshëm që do të thirren. Së paku shtatë futbollistë do të thirren nga Serie A. Nga tri udhëtimet e rëndësishme, dy ishin drejt Italisë. Të tjerët luajnë në Angli, Spanjë, Turqi dhe Greqi. Unë ndjek dhe kampionatin vendas teksa kemi vënë re 2-3 futbollistë të rinj me shumë talent për të qenë pjesë e jona. Do të jem i drejtpërdrejtë me ju, kam besim se mund të kualifikohemi në Evropian pasi grupi është vërtetë i balancuar”, tha Sylvinho.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Makiwa: 25/02/2023 19:59

    Prit se asht heret . Nuk kuptoj osé d' kan marr tranjer shqiptar?

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Kosova të pranojë propozimin e Ramës për Asociacionin?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ ‘Benzi’ merr flakë në ecje në Fushë Krujë, shkrumbohet totalisht

VIDEO/ ‘Benzi’ merr flakë në ecje në Fushë Krujë, shkrumbohet totalisht