‘Taçi’ debat te Komisionin e Sigurisë: Cili politikan del në përgjime? PS: Drejtojuni SPAK për të marrë informacione

Aludimi se emri i zëvendëskryeministrit aktual dhe atij të parafundit ka dalë në përgjimet e Antimafias në dosjen e Rezart Taçit, solli tensione mes opozitës dhe mazhorancës në Komisionin për Sigurinë Kombëtare. Deputeti Ferdinand Xhaferraj, i kërkoi informacion Drejtorit të Agjencisë së Parandalimit të Pastrimit të Parave në lidhje me këto akuza.

'Ka qarkulluar shumë në media, ka pasur debat parlamentar ku zëvendëskryeministrat, aktuali dhe paraardhësi, janë munduar të akuzojnë njëri-tjetrin është në kohën time apo në kohën tënde', tha Xhaferraj.

Kërkesës së Xhaferraj iu përgjigj kryetari i komisionit, Nasip Naço. I cili tha se për këto pyetje që ngrenë duhet t’i drejtohen SPAK.

 'Kolegu mund t’i drejtohet SPAK për informacione më të hollësishme; Nuk kam pyetur komisionin e Sigurisë; Nuk merret drejtori me përgjime; Një nga problemet më të mëdha që ka Rilindja është transparenca me publikun.'- tha Naço

Përveç debatit për çështjen e përgjimeve që lidhen me dosjen e Rezart Taçit, Komisioni i Sigurisë Kombëtare, miratoi me shumicë votash projektligjin që detyron familjarët e politikanëve, të gjyqtarëve dhe prokurorëve që të deklarojnë pasuritë.

M.Q./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ta legalizojë Shqipëria kanabisin për qëllime mjekësore?×

Lajmi i fundit

John

Australia ofron gaz për Evropën mes shtimit të krizës Rusi-Ukrainë