Tajani dhe Rama drejtojnë sot në Itali takimin e Komitetit të Përbashkët Ekonomik: Konfirmim i marrëdhënieve të shkëlqyera Itali-Shqipëri

Tajani dhe Rama drejtojnë sot në Itali takimin e Komitetit të Përbashkët Ekonomik: Konfirmim i marrëdhënieve të shkëlqyera Itali-Shqipëri

Edi Rama dhe Antonio Tajani

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar, Antonio Tajani, do të kryesojë sot në Farnesina së bashku me kryeministrin shqiptar Edi Rama, takimin e dytë në nivel politik të Komitetit të Përbashkët Ekonomik Itali-Shqipëri.

Në takim do të marrin pjesë edhe Ministri i Bujqësisë, Sovranitetit Ushqimor dhe Pylltarisë, Francesco Lollobrigida; Ministri i Mjedisit dhe Sigurisë së Energjisë, Nderi Gilberto Pichetto Fratin dhe nënsekretari i Infrastrukturës dhe Transportit, Tullio Ferrante.

Nga pala shqiptare do të marrin pjesë zv.kryeministrja dhe ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, ministrja për Bujqësinë dhe Zhvillimin Rural, Anila Denaj, Ministri i Ekonomisë dhe Financave, Ervin Mete, Ministri i Shtetit për Ndërmarrjet dhe Çështjet , Delina Ibrahimaj dhe ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani.

“Me këtë takim synojmë të konfirmojmë nivelin e shkëlqyer të marrëdhënieve ndërmjet Romës dhe Tiranës. Shqipëria është një partner strategjik i Italisë, me të cilin duam të forcojmë më tej bashkëpunimin”, tha zëvendëskryeministri Tajani, duke ritheksuar se Ballkani Perëndimor përbën një zonë prioritare për politikën jashtme italiane.

Italia është tregu kryesor i shitjes së mallrave shqiptare dhe furnizuesi kryesor në Shqipëri. Tregtia u rrit me më shumë se 16% në vitin 2022, duke tejkaluar 3.3 miliardë euro. 

“Marrëdhëniet tashmë të shkëlqyera ekonomike mund të bëjnë një hap të mëtejshëm në cilësi falë edhe përfshirjes së sektorit privat tashmë të pranishëm në mënyrë të dukshme në Shqipëri.’- tha Tajan.

Punimet do të fokusohen në infrastrukturë, energji dhe agroindustri. 

“Ne duam të konsolidojmë marrëdhëniet tona me Shqipërinë duke u fokusuar në forcimin e lidhjes, rrjetit të energjisë elektrike dhe zinxhirit të furnizimit bujqësor.”, përfundoi Zëvendëskryeministri.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Klea: 27/09/2023 14:50

  Keto takime ndikojne pozitivisht per vendin tone

  Përgjigju
 • Ema: 27/09/2023 14:49

  Fale jush kemi mardhenie te mire me cdo shtet te botes

  Përgjigju
 • gledis: 27/09/2023 13:36

  e ku ka me mire se te kemi marredhenie te shkelqyera me nje shtet si Italia

  Përgjigju
 • Ina: 27/09/2023 13:09

  Me ju ne krye zoti rama marredheniet tona me vendet e tjera sa vijne e po forcohen edhe me shume

  Përgjigju
 • Sonja: 27/09/2023 13:09

  Fale liderit tone rama kemi marredhenie te mira me vendet e tjera

  Përgjigju
 • Mira: 27/09/2023 12:58

  Vetem zoti Rama mund ti mbaj keto marrdhenie kaq te mira diplomatike me shtetin Italian e mrekullueshme.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

Ishin nisur nga Maqedonia e Veriut për festën e Pavarësisë, autobusi me nxënës përplaset me një makinë në Librazh

Ishin nisur nga Maqedonia e Veriut për festën e Pavarësisë, autobusi me nxënës përplaset me një makinë në Librazh