Tajlandë, 37 vite burg vetëm se u
tall me qenin e familjes Mbretërore

Tajlandë, 37 vite burg vetëm se u<br />tall me qenin e familjes Mbretërore
Tajlandezit Thanakorn Siripaiboon do t'i kushtojë deri në 37 vjet burg tallja ndaj qenit mbretëror. Në Tajlandë, ofendimi i një pjesëtari të Familjes Mbretërore përbën shkelje dhe qeni konsiderohet pikërisht i tillë nga familja mbretërore. 

Siripaiboon, punëtor i një fabrike, akuzohet se ka postuar në internet komente “sarkastike” mbi kafshën që monarku Bhumibol Adulyadej e kishte shpëtuar nga rruga.

Avokati mbrojtës i të akuzuarit deklaroi se kufijtë e veprimeve që konsiderohen si ofendime ndaj sovranit janë shtuar në mënyrë drastike vitet e fundit.

Mjafton të përmendësh që në vitin 2014 një dijetar u akuzua se ishte tallur me një mbret që kishte 400 vjet që kishte vdekur,I cili më pas u dënua me 10 vite burg.

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Rusia rrit mbrojtjen pranë Japonisë mes mosmarrëveshjeve të SHBA-së! Çështjet e ‘ngrira’ mes dy shteteve thellojnë krizën

Rusia rrit mbrojtjen pranë Japonisë mes mosmarrëveshjeve të SHBA-së! Çështjet e ‘ngrira’ mes dy shteteve thellojnë krizën