Tajvani dhe Kanadaja do të fillojnë bisedimet për marrëveshjen e investimeve krahas presioneve në rritje nga Pekini

Tajvani dhe Kanadaja kanë rënë dakord të fillojnë bisedimet për një marrëveshje për mbrojtjen e investimeve, thanë të hënën të dyja qeveritë, pjesë e përpjekjeve të ishullit të pretenduar nga Kina për të rritur lidhjet me demokracitë e tjera përballë presionit në rritje nga Pekini raportoi Reuters. Tajvani ka kërkuar marrëveshje tregtare me ata që i sheh si partnerë me mendje si Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian. Ndërsa një anëtar i Organizatës Botërore të Tregtisë, Tajvani ka vetëm marrëveshje të tregtisë së lirë me dy ekonomitë kryesore, Singaporin dhe Zelandën e Re dhe Kina u ka bërë presion vendeve që të mos angazhohen drejtpërdrejt me qeverinë në Taipei.

Kabineti i Tajvanit tha se kryenegociatori tregtar John Deng ishte takuar praktikisht me Ministren e Tregtisë Ndërkombëtare të Kanadasë, Mary Ng, dhe të dy ranë dakord të fillonin "diskutimet eksploruese" mbi një marrëveshje për promovimin dhe mbrojtjen e investimeve të huaja, ose FIPA.

Deklarata e kabinetit tha se masa ishte "një moment historik i rëndësishëm" në forcimin e marrëdhënieve ekonomike dhe tregtare. Qeveria kanadeze, e cila si shumica e vendeve nuk ka lidhje zyrtare diplomatike me Tajvanin, tha në deklaratën e saj se Ng "theksoi se Tajvani është një partner kryesor tregtar dhe investues pasi Kanadaja zgjeron lidhjet e saj tregtare dhe thellon partneritetin e saj ekonomik në rajonin Indo-Paqësor". .

Takimi i drejtpërdrejtë midis dy ministrave të qeverisë mund të zemërojë Kinën, e cila ka rritur përpjekjet për të izoluar Tajvanin ndërsa Pekini pohon pretendimet e tij për sovranitet. Kina e sheh Tajvanin e qeverisur në mënyrë demokratike si pjesë të territorit të saj pa të drejtë për lidhje shtet me, një pikëpamje që qeveria e Tajvanit e kundërshton me force Kanadaja është gjithashtu anëtare e Marrëveshjes Gjithëpërfshirëse dhe Progresive për Partneritetin Trans-Paqësor, ose CPTPP, në të cilën Tajvani dhe Kina kanë aplikuar për t'u bashkuar.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

Trishtim për tifozët holandezë, ja si e përjetuan humbjen në rrugët e Tiranës