Rama shtrëngon duart me Presidenten e KE-së, darkë pune për Konferencën e Donatorëve

Kryeministri Edi Rama mbrëmjen e sotme është pritur në Bruksel nga Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen. Takimi do të shoqërohet nga një darkë pune lidhur me organizimin për Konferencën e Donatorëve që do të zhvillohet në 17 Shkurt në Bruksel për rindërtimin në Shqipëri pas tërmetit. Ndërkohë kryeministri Rama u shpreh sot se pas takimeve që do të zhvillojë në Bruksel, axhenda e tij do të vijojë në selinë e NATO-s në cilësinë e Kryetarit të OSBE ku do të takohet me Sekretarin e Përgjithshëm, Jens Stoltenberg, si edhe me Këshillin e Atlantikut të Veriut.

"Për Bruksel, sot me Presidenten e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, për Konferencën e Donatorëve, që do të mbahet në 17 shkurt nën kujdesin e saj dhe nesër në NATO në cilësinë e Kryetarit të OSBE me Sekretarin e Përgjithshëm, Jens Stoltenberg, si edhe me Këshillin e Atlantikut të Veriut" shkruan kryeministri Rama.

Kujtojmë se një ditë më parë, Rama ishte në Gjermani ku u takua me kancelaren Angela Merkel. Pas takimit me Angela Merkel u shpreh se mori miratimin e kancelares për miratimin e ligjit special kundër krimit të organizuar dhe KÇK-së.

Ndërkohë sot në Bruksel është mbajtur edhe Samiti për Ballkanin Perëndimor. Përfaqësuesit e vendeve të Ballkanit Perëndimor të drejtuar nga Presidenti i Parlamentit Europian David Sassoli diskutuan lidhur me perspektivën europiane të Ballkanit. Në këtë samit morën pjesë përfaqësuesit e Shqipërisë, Bosnje dhe Hercegovinës, Kosovës, Malit të Zi, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 20:39
Rama shtrëngon duart me Presidenten e KE-së, darkë pune për Konferencën e Donatorëve

Kryeministri Edi Rama është pritur mbrëmjen e sotme në një takim në Bruksel nga Presidentja e KE-së Ursula von der Leyen. Sipas zyrës së shtypit të Kryeministrisë, Rama do të ketë një darkë pune me Presidenten e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen. "Përgatitjet për Konferencën e Donatorëve, që do të mbahet në 17 shkurt nën kujdesin e Presidentes von der Leyen" do të jetë tema e diskutimit.

/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ku do të pushoni këtë verë?

Komento

Komente

  • Dedë: 30/01/2020 18:53

    E bini një dhe e fusni parlament

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

(Video) Mbaron fundjava, pushuesit lënë plazhin e jugut! Radhë kilometrike mjetesh në Orikum-Vlorë