Takim në gjimnazin ‘Dervish Hekali’ në Mallakastër, Balla: Duhet rritur perimetri i sigurisë edhe në komunitete e lagjet ku jetojnë fëmijët

Ministri i Brendshëm Taulant Balla zhvilloi një takim me personelin arsimor, qeverinë e nxënësve dhe drejtues vendorë në gjimnazin “Dervish Hekali” në qytetin e Ballshit, ku u njoh nga afër me problematikat e mundshme dhe ecurinë e paketës së sigurisë në shkolla.

Gjatë bashkëbisedimit me qeverinë e nxënësve, Balla u interesua në detaje lidhur me problematikat që kanë të bëjnë me sigurinë në shkolla dhe jetën e përditshme të të rinjve si bullizmi, shitja e drogës apo dhuna online.

Ai nënvizoi faktin se në DVP Fier ka ekspertë, të cilët merren posaçërisht me çështjet e sigurisë në hapësirën kibernetike, pra gjithë problematikat që gjenerohen në rrjete sociale. Ai tha se duhet bashkëpunimi i të gjithëve, veçanërisht i të rinjve, që puna e punonjësve të policisë të ketë efekt.

Nga ana tjetër, personeli arsimor bëri me dije se gjimnazi “Dervish Hekali” është i kompletuar me kamera sigurie, oficer të sigurisë në shkolla dhe se deri më sot nuk ka pasur problematika akute që kanë kërkuar ndërhyrjen e strukturave jashtëshkollore.

“Ky është gjimnazi më i rëndësishëm në bashkinë e Mallakastrës, një gjimnaz që ka nxjerrë plot përfaqësues të nderuar të kësaj krahine. Sot me mua këtu është Drejtori i Policisë së Qarkut dhe drejtues të institucioneve të tjera, të cilët kanë përgjegjësinë e rregullave dhe parametrave të sigurisë në kuadër të paketës.

Është AKU, Inspektorati Shtetëror Shëndetësor, pa dyshim Zyra Arsimore dhe agjenci të tjera ligjzbatuese, të cilat duhet të garantojnë që edhe në këtë shkollë të kemi të gjithë parametrat e sigurisë.

Sigurinë rrugore kur nxënësit vijnë nga shtëpia në shkollë, apo kur largohen, sigurinë ushqimore kur nxënësit konsumojnë një ushqim në fast-foodin pranë shkollës, që lidhen me mospërdorimin e alkoolit, dhe këtu është pjesa që i takon ISHSH”, u shpreh Balla.

Në lidhje me çështjet më akute që shqetësojnë të rinjtë dhe masat e marra, ministri tha se “mbi të gjitha disa sfida që lidhen me sigurinë që kanë të bëjnë me luftën kundër fenomenit të përdorimit të lëndëve narkotike, kryesisht kanabis dhe jo vetëm, lufta kundër bullizmit, kundër dhunës të të gjitha formave qoftë ajo me bazë gjinore, qoftë ajo seksuale, apo dhe dhuna online që është nga shqetësimet që kanë plotë dhe mësuesit edhe fëmijët.”

Sa i përket bashkëpunimit të strukturave policore me shkollat, Balla nënvizoi se “kjo shkollë e furnizon në mënyrë të përjavshme DVP-në dhe nuk na rezulton që të kemi problematikë akute, por jo se nuk kemi probleme këtu në qytetin e Ballshit, problematika që lidhen me fenomenet që sipërpërmenda. Unë i nxis dhe drejtorët vendorë të policisë, drejtuesit e komisariateve që të bashkëveprojnë me ju, për të pasur sa më shumë informacion, kryesisht me informacion që lidhet me veprimtari jashtë oborrit të shkollës, të cilën ne e quajmë perimetri i sigurisë në shkollë.” – theksoi ndër të tjera Ministri Balla.

Ai shoqërohej gjatë kësaj vizite nga kryetari i bashkisë së Mallakastrës, Qerim Ismailaj, nga Drejtori i Policisë Lorenc Panganika dhe zyrtarë të tjerë vendorë e të Policisë së Shtetit.

G.K/S.Ç/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?×

Lajmi i fundit

Durrës/ 24-vjeçari plagoset me armë zjarri, paraqitet në spital! Rrethanat e paqarta

Durrës/ 24-vjeçari plagoset me armë zjarri, paraqitet në spital! Rrethanat e paqarta