Takimi i dytë Kosovë-Serbi , para 25 Korrikut! Kryeministri Kurti: Ne ishim konstruktivë, pala serbe nuk pranoi kërkesat tona

Kryeministri Albin Kurti me anë të një postimi në Facebook ka theksuar se në takimin e mbajtur sot në Bruksel për dialogun me Serbinë, Kosova ka treguar gatishmërinë sipas tij për dialog konstruktiv për arritjen e njohjes së ndërsjellët.

Ndëtkohë që ka theksuar se takimi I rradhës do të mbahet para datës 25 Korrik, sërish në Bruksel, edhe pse kishte mungesë akordi për axhendën e takimit të ardhshëm.

Kurti njoftoi se ai kishte ngritur katër propozime në këtë takim.

1. Gjashtë shtetet e Ballkanit Perëndimor e avansojnë CEFTA-n në SEFTA (South-East European Free Trade Agreement) sipas modelit të EFTA-EEA, pra marrëveshje të ngjashme me atë të Lihtenshtajnit, Norvegjisë dhe Islandës me BE-në.

2. Kosova dhe Serbia, duhet të nënshkruajnë një marrëveshje të përbashkët të paqes duke u zotuar se nuk do ta sulmojnë njëra-tjetrën. Kjo është e rëndësishme tani si asnjëherë më parë, një ditë pas Samitit të NATO-s në Bruksel dhe porosive unanime që u dhanë aty.

3. Pas njohjes së ndërsjelltë midis Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë, në të dy vendet tona do të kemi reciprocitet bilateral, përfshirë edhe pakicat etnike.

4. Për çështjen e të pagjeturve, të të zhdukurve me dhunë, duhet larguar nga pozita që ka dhe duhet marrë në pyetje kreun e delegacionit serb, z. Veljko Odaloviç, i cili në vitet 1997-1999, ishte “naçelnik i qarkut të Kosovës”, dhe udhëhiqte me Kosovën e okupuar bashkë me z. Zoran Angjelkoviç.

Kurti theksoi se asnjë nga propozimet e tij nuk morën aprovimin e delegacionit serb, tre të fundit u hodhën poshtë dhe e para nuk u komentua. Ndërkohë që ditën e sotme shefi I politikës së jashtme I BE, do të takohet me Presidentin Biden, ku një nga temat e diskutimit do të jetë dialogu Kosovë-Serbi.


Lajmi kryesor:

Përfundon takimi i parë Kurti-Vuçiç! Përplasje dhe tensione mes liderëve, Kryeministri i Kosovës: Ja 4 propozimet që bëra! Presidenti serb: Albini më pyeti kur do njohësh Kosovën?


S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e mbeshtesni nismen Ballkani i Hapur krijuar nga Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut?×

Lajmi i fundit

John

Edison Ypi: Tefta ecte si kalë