Takimi Kurti-Vuçiç në Bruksel, ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë: Kryeministri Kosovës minoi gjithçka në takimin e sotëm

Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Nikola Selakoviç, ishte i pranishëm ditën e sotme në takimin e kryeministrit, Albin Kurti dhe Presidentit Aleksandër Vuçiç. Sipas tij, pala serbe hasi në “murin” e Kosovës dhe se nuk ishte e mundur të bihej dakord për asgjë.

“Unë kujtoj negociatat tetë vjet më parë, kështu që unë mund të konfirmoj atë që tha presidenti, se unë kurrë nuk kam marrë pjesë në një takim si ky, që do të thotë se kemi pasur një mur nga përfaqësuesit e Prishtinës të cilët nuk dëshironin ndonjë marrëveshje”, tha Selakoviç.

Sipas Selankoviç pozicioni i Kurtit ishte të minonte gjithçka, pa llogaritur asgjë që u negociua dhe u ra dakord deri në ardhjen e Albin Kurtit dhe partisë së tij në pushtet. Ai shtoi se Beogradi pranoi gjithçka të propozuar, por Prishtina nuk është e interesuar.


Lajmi kryesor:

Përfundon takimi i parë Kurti-Vuçiç! Përplasje dhe tensione mes liderëve, Kryeministri i Kosovës: Ja 4 propozimet që bëra! Presidenti serb: Albini më pyeti kur do njohësh Kosovën?


SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e mbeshtesni nismen Ballkani i Hapur krijuar nga Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut?×

Lajmi i fundit

John

Zjarret në Vlorë, Shefi i Zjarrfikësve për Report Tv: Nuk kemi mjete, nuk shkojmë dot në disa vatra