Taksa e banesës/ Qytetarët të ndarë për vetëdeklarimin

Për vetëdeklarimin e të dhënave të banesës për llogaritjen e taksës së banesës,  që do të përshihet në faturën e ujit, qytetarët kanë pasur afat deri më datë 30 tetor. Por si kanë vepruar deri më tani qytetarët e Tiranës në lidhje me këtë proces?

Jo unë nuk i kam dorëzuar akoma dokumentet, nuk kam pasur mundësi.

Po e kam bërë dje, po e kam bërë.

Jo, jo fare, do vijn vet ato.

Po e kam bërë.

Jo nuk e kam bërë.

Përse?

Do ta bëjë më vonë.

Patjetër që po.

Cfare procedurash ndoqët?

Kartën e identitetit, librezën e fotokopjuar të ujit edhe kontratën.

Unë jo.

Përse?

Sepse nuk kam legalizim e shtëpisë, unë do pres cfarë do më thonë.

Po e kemi bërë.

Cfarë procedurash ndoqët?

Procedura shumë të thjeshta ishin, morëm hipoteka e ndërtesës, karta e identitetit, vërtetimin e pagesave të ujit deri në datën e fundit, kaq.

Sa ju ra të paguanit?

Rreth 250 lekë”-u shprehën disa prej qytetarëve.

Sipas njoftimit të UKT, nga taksa e banesës janë disa kategori të cilat përjashtohen. Më konkretisht, do të përjashtohen pensionistët kryefamiljarë, të cilët nuk kanë të ardhura të tjera veç pensionit, si dhe ata që trajtohen me pension social.

Po ashtu edhe kryefamiljarët të cilët trajtohen me ndihmë ekonomike. Taksa nuk do të aplikohet as për banesat të cilat në bazë të marrëveshjeve me bashkitë, përdoren si banesa sociale si dhe për ndërtesat që përdoren nga komunitetet fetare, në funksion të veprimtarisë së tyre.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Eni: 31/10/2019 23:45

  Mund te dergosh nje person tjeter qe mundet dhe ti dergosh fotokopjen e kartes indetiteti, librezen e ujit, dhe fotokopjen e hipotekes , dhe e regjistron pa qen ti aty prezent

  Përgjigju
 • Aleksander Dodaj: 31/10/2019 16:01

  A mundet kush te me tregoje se ç'fare eshte kjo takse se une jetoj jashte dhe kam nje shtepi ne qytet shkoder,dhe si duhet te bej se nuk kam njeri qe ban keta veprime. Flm

  Përgjigju
  • Shaban: 31/10/2019 19:25

   Mos e vea mendjen se ne shkoder ska kryetar bashkia. Ky i tiranes eshte me i zellshem.

 • Sondazhi i ditës:

  A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi