POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

'Taksë për nuset e zhveshura në altar’, habit propozimi i priftit në Itali

foto ilustruese

Mjaft me nuse që paraqiten shumë të zhveshura në altar. Kjo është deklarata e një prifti italian, e cila do ti bëjë nuset që të mendohen dy herë  para se të zgjedhin fustanin për ceremoninë e martesës së tyre.

Pasi për t’u celebruar në kishë duhet  të vishen në mënyrë të përshtatshme.Të paktën kjo ka qenë kërkesa që prifti, i mërzitur mesa duket nga mënyra sesi paraqiten nuset në altar. Don Cristiano Bobbo, është famullitar në një kishë në Venecia.

Në letrën drejtuar eprorëve të tij famullitari i Mira, kërkon që të ketë një reflektim në veshjet, që shpesh janë vulgare dhe aspak të përshtatshme për rastin. Madje ai propozon futjen e një takse  për veshjen e  nuses. Ajo që paraqet më zhveshur duhet të paguajë më shumë.

Martesa është një ngjarje e madhe, dhe si e tillë duhet vlerësuar. Mos i nënvlerësoni detajet.

Don Cristiano

Komento