Talebanët lirojnë rreth 2 mijë të burgosur para festës së Fitër Bajramit

Talebanët lirojnë rreth 2 mijë të burgosur para festës së Fitër Bajramit

Talebanet

Qeveria Talebane, e njohur për lëvizjet e saj politike islamike dhe xhihadiste ka liruar rreth 2,460 të burgosur me rastin e festës së shenjtë islamike, fitër Bajrami.

Gjykata e Lartë e Afganistanit njoftoi vendimin  e qeveria së përkohshme të Afganistanit, për përjashtimin  e numrit të madh të të burgosurve me rastin e mbarimit të muajt  të ramazanit dhe festës së Fitër Bajramit.

Të burgosurit e liruar kanë kryer krime si korrupsion moral, vjedhje, ryshfet dhe trafik droge.Dekreti i nxjerrë pas udhëzimeve të Mullah Hibatullah Akhundzada dhe vendimit të kreut të drejtësisë së vendit, ka ulur dënimin edhe për 471 të burgosur të tjerë.

Të dielën, 41 të burgosur, përfshirë shtatë gra, u liruan gjithashtu në bazë të të njëjtit urdhër.Ndërkohë, kritikët thonë se lirimi i të arrestuarve dhe përjashtimi janë një zhvillim pozitiv.

Kujtojmë se qeveria Talebane rimori Kabulin më 15 gusht 2021 pas viteve të kryengritjes dhe aktualisht kontrollon të gjithë vendin, megjithëse qeveria e saj nuk është ende e njohur nga asnjë vend. Qeveria talebane është kritikuar për kufizimin e të drejtave të njeriut në Afganistan, duke përfshirë të drejtën e grave dhe vajzave për të punuar dhe arsimuar.

 

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush do të fitojë zgjedhjet në bashkinë e Kukësit?×

Lajmi i fundit

FOTO/ Një vatër e re zjarri shfaqet në afërsi të fabrikës 'Deutsch Color' në Maminas

FOTO/ Një vatër e re zjarri shfaqet në afërsi të fabrikës 'Deutsch Color' në Maminas