Talebanët lirojnë të burgosurit nga burgjet, gjyqtaret afgane kërcënohen: Kur të dal nga burgu, do të bëj atë që i bëra gruas sime

Gjyqtaret femra afgane, mbrojtëset e vendosura të ligjit, duke kërkuar drejtësi për vrasësit e vendit të tyre tani, janë fshehur nga frika e ndëshkimit nën sundimin taleban. 

Njëra prej gjyqtareve emri i së cilës është pseudonim për arsye sigurie rrëfen për mediat e huaja  tmerrin dhe shantazhet e vazhdueshme që ka pasur nga një i vrasës të cilin e kishte dënuar me 20 vite burg.

Gjatë karrierës së saj si gjyqtare, Masooma ka dënuar qindra burra për dhunë ndaj grave, përfshirë përdhunimin, vrasjen dhe torturën.

Por vetëm disa ditë pasi talebanët morën kontrollin e qytetit të saj dhe mijëra kriminelë të dënuar u liruan nga burgu, filluan kërcënimet me vdekje.

Mesazhet me tekst, shënimet zanore dhe numrat e panjohur filluan të bombardonin telefonin e saj.

"Ishte mesnatë kur dëgjuam se talebanët kishin liruar të gjithë të burgosurit nga burgu," thotë Masooma.

"Menjëherë ne ikëm. Ne lamë shtëpinë tonë dhe gjithçka pas".

Në 20 vitet e fundit, 270 gra janë ulur si gjyqtare në Afganistan. Si disa nga gratë më të fuqishme dhe më të spikatura në vend, ato janë figura publike të njohura.

"Duke udhëtuar me makinë jashtë qytetit, unë mbaja një mbulesë, kështu që askush nuk do të më njihte. Për fat të mirë, ne i kaluam të gjitha pikat e kontrollit të talebanëve."

Menjëherë pasi u larguan, fqinjët e saj i dërguan mesazhe për të thënë se disa anëtarë të talebanëve kishin mbërritur në shtëpinë e saj të vjetër.

Masooma thotë se sapo i përshkruan burrat, ajo e dinte se kush po e kërkonte.

Disa muaj më parë, para marrjes nën kontroll të talebanëve, Masooma po vendoste një çështje që po hetonte një anëtar të grupit për vrasjen brutale të gruas së tij.

Pasi e shpalli fajtor, Masooma e dënoi burrin me 20 vjet burg.

"Unë ende mund ta shoh imazhin e asaj gruaje të re në mendjen time. Ishte një krim brutal," thotë Masooma.

"Pasi përfundoi çështja, krimineli më afroi dhe më tha: Kur të dal nga burgu, do të bëj me ty atë që i bëra gruas sime.

"Në atë kohë nuk e mora seriozisht. Por që kur talebanët morën pushtetin, ai më ka telefonuar shumë herë dhe më ka thënë se i ka marrë të gjitha informacionet e mia nga zyrat e gjykatës.

"Ai më tha:" Unë do të të gjej dhe do të marr hakun tim. "

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rishfaqen nostalgjikët e diktatorit, a duhet bërë dekomunistizimi i shoqërisë shqiptare?×

Lajmi i fundit

John

Përhapja e variantit 'Omicron' të COVID, OBSH thirrje: Personat me probleme shëndetësore dhe ata mbi 60 vjeç të shmangin udhëtimet