Talibanët dhe aleanca opozitare afgane takohen në Iran

Përfaqësuesit e qeverisë së Talibanëve të Afganistanit mbajtën takimin e parë me udhëheqësit e një aleance të madhe anti-talebane gjatë fundjavës në Iran, njoftuan talibanët të hënën, me bisedimet me bazë në Teheran që shënojnë përpjekjet e rinovuara të grupit për të fituar ndaj ish-kundërshtarëve.

Gjatë takimit, udhëheqësve të aleancës iu tha se mund të ktheheshin në Afganistan dhe iu premtua siguria e tyre do të garantohej, tha ministri i Jashtëm i emëruar nga Talibanët Amir Khan Muttaqi në një video të shkurtër të publikuar të hënën.

Aleanca, e njohur si Fronti i Rezistencës Kombëtare, udhëhiqet nga Ahmed Massoud, djali i luftëtarit anti-talebane Ahmad Shah Massoud, i cili u vra në vitin 2001. Grupi u bashkua pasi talebanët hynë në Kabul në mes të gushtit si afgan. qeveria u largua dhe forcat afgane ofruan pak ose aspak rezistencë ndaj pushtimit të talebanëve. Ahmed Massoud iu bashkua nga ish-guvernatori i provincës perëndimore të Heratit, Ismail Khan.

Pas shtytjes së talebanëve në Kabul dhe kapjes së kryeqytetit afgan më 15 gusht, në javët e fundit të tërheqjes kaotike të SHBA-së dhe NATO-s nga Afganistani, një pjesë e vogël e luftëtarëve anti-talebane ikën në veri në Luginën e Panjshir për të ngritur një bazë atje. duke u zotuar për të luftuar talebanët. Betejat u ndezën për disa javë përpara se talebanët pushtuan zonën.

Që atëherë, ka pasur raporte për hakmarrje talebane kundër Panjshirëve, të cilët dominojnë rajonin dhe janë shtylla kurrizore e aleancës së rezistencës. Takimi i së dielës në Teheran është një nga shenjat e para të afrimit mes talebanëve dhe kundërshtarëve të tyre. Disa liderë të shquar të qeverive të mëparshme afgane të mbështetura nga SHBA, duke përfshirë ish-presidentin Hamid Karzai dhe ish-kreun e Këshillit Kombëtar të Pajtimit, Abdullah Abdullah, mbetën në Kabul pas pushtimit nga Talibanët.

"Ata mund të kthehen në Afganistan pa asnjë shqetësim," tha Muttaqi në videon e shpërndarë në media. Nuk pati asnjë koment të menjëhershëm nga aleanca anti-talebane.

“Emirati Islamik po përpiqet të sigurojë që e ardhmja e vendit të jetë e sigurt për të gjithë dhe se nuk do të ketë arsye për kundërshtim”, tha Bilal Karimi, zëvendës zëdhënës i talebanëve.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

Trishtim për tifozët holandezë, ja si e përjetuan humbjen në rrugët e Tiranës