Tashmë mund të shpëtoni nga pickimi i mushkonjave vetëm me një truk të thjeshtë

Tashmë mund të shpëtoni nga pickimi i mushkonjave vetëm me një truk të thjeshtë

Mushkonja

Nëse ka një insekt që është me të vërtetë i urryeshëm ajo është mushkonja. Të gjithë i kemi shumë bezdi sidomos kur afron sezoni i verës dhe përdorim lloje të ndryshme produktesh kimike vetëm që ti mbajmë këto insekte larg vetes. Por tashmë gjithçka do të jetë më e thjeshtë, me disa metoda që do t'ju sugjerojmë. 

Metoda me karafil
Nëse jeni lodhur nga produktet kimike atëherë po ju tregojmë një metodë me në azë karafilin. Merrni një kuti dhe përzieni kafe, karafil, anise, vaj esencial i livandos dhe gjethet e mentes. Aroma e tyre do t'i mbajë insektet sa më larg.

Mbani gjithmonë bimë jeshile

Nuk është nevoja të ndërtoni një kopësht, mjaftojnë edhe disa lule në ballko.Prania e livandos, borzilokut apo nenexhikut në vazot e shtëpisë ndihmon në largimin e mushkonjave, të cilat nuk i pëlqejnë aromat e bimëve të tilla.

Por në rast s eju kanë pickuar tashmë atëherë ju këshillojmë që si fillim të mos e kruani puçrën që ju krijohet. Vendosni vetëm një kube akulli dhe një pikë vaj esencial livandoje. Qetëson inflamacionin dhe ndihmon në qarkullimin e gjakut.

 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve