Tatimet i bllokuan hotelin/ Bylykbashi i përgjigjet Edi Ramës me një gjuhë të koduar

Aurel Bylykbashi dhe Edi Rama

Ish-deputeti demokrat Aurel Bylykbashi reagon me një letër publike drejtuar kryeministrit Edi Rama pak ditë pasi tatimet i mbyllën hotelin e tij, në kuadër të aksionit anti-informalitet.

Bylykbashi i drejtohet kryeministrit Edi Rama me një gjuhë jo shumë formale ku mes rreshtash nuk mund të kuptohet nëse është kërcënuese apo ironizuese me aksionin që i vuri kyçin hotelit, që siç thotë ai ishte dhënë me qira. Ai thotë se ndërkohë që po bëheshin gati për të ndërruar qiramarrësin, janë paraqitur punonjësit e tatimores -çunat- siç i quan ai.

Përveçse replikon me kryeministrin lidhur me këtë vendim të tatimeve, Bylykbashi komenton edhe raportimin e lajmit nga Report tv e cila publikoi emrin e tij si pronar i hoteli të bllokuar, duke ngatërruar këtu edhe emrin e televizionit në A 1 Report.

Ai zbulon edhe faktin se tashmë PD po merret me organizimin e zgjedhjeve, duke deklaruar se zgjedhjet e 30 qershorit nuk do të njihen prej tyre.

LETRA E PLOTË

C’kemi Z.Rama? Mire je?
Me mori malli! Te betohem!! 
Qe ta dish, se nuk ka ndonje sekret. Ne po merremi me organizimin, po behemi gati te ndeshemi! Ato qe u bene me 30 Qershor nuk quhen! Edhe ti e di kete, pavaresisht se ben si i qete, kur viziton kotecat e pulave, apo stallat e viçave!! 
Isha ne prokurori, se une paraqitem nje here ne jave per ate punen e Librazhdit, kur me thane:
“Po ju vene shiritat tek Hoteli!”
Shkova, i takova çunat qe kishin ardhur nga Tirana. Ishin djem te mire! Njeri ishte dhe fotograf!!
Qe ta dish!
Ne Llixhat e Elbasanit, ça eshte djathtas rruges jane pronat e vjetra te Bungove! Nga eshte dhe nena ime! Aty kemi nje Hotel, garrumbull, te gjithe bashke!! E kemi dhene me qera. Po ndryshojme qeramarresin!
Po ti i dergove me vrap çunat!! Po prit or burre!! E di qe te duhen leke! Po ku te jepen leke ty!! Ti gjithe leket tona po i ben rrush e kumbulla!! Po i çon tek Banka Jote (e Lindes) !! Po pse per Zahon do punojme te gjithe ne?!
Degjo nje histori te bukur:
Kur isha deputet, ne nje nga mbledhjet e Grupit Parlamentar te P.D., ne nje nga te henat qe mblidheshim (Duhet te kete qene viti 2007), nje deputet i vjeter, i Veriut, i thote Kryeministrit Berisha:
“Doktor, andej nga Fushe-Kruja, tym i madh nga furrat e gelqeres, po edhe keto tatimet nuk po punojne siç duhet, them t’i shtrengojme ca!”
Ai burri, uli pak koken, pastaj u drejtua dhe na tha te gjitheve: ”Ore djema, ju kujtoni se une nuk e mbledh dot shtetin per nje jave?! Por populli jone eshte i varfer, ta leme te vere ca dhjame, pastaj e shtrengojme shtetin!!”
E kuptove?? Ti e ngrite tatim fitimin nga 10% ne 15%!! Dhe po largon gjithe fuqine punetore, por edhe trurin nga Shqiperia!!
Po le t’a leme kete punen e ekonomise, se e ke dh….. fare!
Po na bere dem te madh! Ta dish! Merrnin klientet ne telefon dhe pyesnin: ”Eshte mbyllur Hoteli, apo jo?”
Le qe ti nuk the gje…, po keta cunat e gazetave…, sidomos ata te “A1 Report”, si i ke…, apo jo?! Zjarr, i ke!!Zjarr!!
E di si zgjidhet kjo pune?
Hajde nje dite ne Elbasan! Rrime per dreke andej nga Luca!! E ke parasysh kush eshte? Ky qe ka organizaten me te madhe te P.S. ne Elbasan! Me lejen tende, do t’i them te na lejoje, te ngreme edhe ne, nje seksion te P.D.se tek “Fish City”!
Se po e beme keshtu…, biznese te djathta…, biznese te majta…, shirita do kete gjithmone…!!!
Hajde, hajde! Hajde nje dite! Seriozisht e kam!
Une do marr me vete Leka Bungon, kushuririn tim, ti merr ke te duash! Me nje kusht, po filluat te shani Doktorin, apo Lulin, une do ju iki nga tavolina!!
Per ty e kam! Do te them dhe une ndonje gje, si te dalesh nga situata! Meqe kemi lozur dhe basketboll te dy!!
Lesho litar, se sa me shume kalon koha, me keq do ta kesh!! Ne po behemi gati!! Po e di si e kemi adrenalinen kete radhe, apo jo??!!
Po te pres!! Mire ardhsh!!

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të ketë një takim Rama-Basha për të finalizuar reformën zgjedhore?

Komento

Komente

 • Elbasani: 20/07/2019 09:04

  Qe je karagjoz debil e tregove perseri me shkrimin tend qe te vjen TURP TA LEXOSH . O MORTJA TY o HALE

  Përgjigju
 • Kaso: 20/07/2019 08:13

  BURR esht fjal e madhe po ju nuk e dini se ju burra jeni vetem kur keni pushtet

  Përgjigju
 • çunat e rames: 20/07/2019 07:47

  zoti bylikbashi e lexova letrren drrejtuar kryeministrrit me shum vemendje,por meqe ti ju drrejtove qe lem takim ke fish hous bere shum mir sepse dhe ambjenti esht shum i bukur dhe me ardhjen tuaj ne ate ambjent mos harro te maresh dhe ish drrejtoreshen e doganes ne elb qe ti e dashuron aq shum aq sadhe e fute dhe profesoresh ke ekonomiku e ndave dhe nga burri dhe jam fare i sigurt qe me ardhjen tuaj ne tavolinen e rezervuar posacerisht per ju dy yjet e pd ne elb smado mendja qe kryeministrri te shaj doktorrin oo e beri dhe kte ne sy te dy bukaraneve sic jeni ju cifti demokrat ta them siqerisht qe dote kthej djathtas sepse se meritoni te degjoni ate fjalor sepse je si romeo i kohrave moderne takohemi ke fish hous te presim o ylllllll.

  Përgjigju
 • edi: 20/07/2019 01:44

  POR TI JE DEMO-KARDHI .Dhe po beni shume per Popullin duke thene e zene me goje qe nga mengjesi deri ne mes-nate BORING DEBIL demokrati i shkerdhyer me Lulushin Meten e Mon-iken. KLLONIMI I DEMOKAREVE ME L.S.I.-ne ,e KOMUNISTEVE AGALLAREVE PO QAJNE PER KOMBIN lULUSHI ESHTE HAPUR sHALESH KUR FLET PER KOMBIN DHE SHQIPETARETHey

  Përgjigju
 • Vlora: 20/07/2019 01:22

  Ty t paskan ik bletët nga kosherja o mik...varja,nuk kthehen m ato

  Përgjigju
 • Elton: 20/07/2019 01:09

  Shkrim m idiot skam lexuar ndonjëher....futja kot rroma pertoma.do t bej dhe si ironik ky kokrra e analfabetit

  Përgjigju
 • Vicidoli: 19/07/2019 23:20

  Rrmoft Nirisha qe muk kena pagu drita uje taksa

  Përgjigju
 • Diku: 19/07/2019 20:44

  Ja Talibanet, pronar hotesh edhe nuk duan te paguajne asnje taks.

  Përgjigju
 • Elbasani: 19/07/2019 19:40

  Ky sdihet ka shkuar ndonjehere ne shkolle apo jo. Komplet ordiner!

  Përgjigju
 • Noli: 19/07/2019 19:01

  Po me punonjeset e rrobaqepsise si i ke punet. I merr ne pune i mban 3 muaj dhe nuk i paguar rrogat. Lere humorin por paguaj punonjeset.

  Përgjigju
 • roni: 19/07/2019 18:47

  Budall fare ashtu sic eshte PD

  Përgjigju
 • Arbëri: 19/07/2019 18:29

  Ik e mbroju para drejtësis o burrec, e jos u merr me familjarët dhe fëmijët e askujt o tullar...!!!

  Përgjigju
 • dulja: 19/07/2019 18:12

  alabakete e pds ju beti hatri se nuke jane mesuare me shtet te rregulle dhe kure ju preket interesi z'dine cthone

  Përgjigju
 • Latif: 19/07/2019 18:09

  Kush ta ka shkrujt se te paska nxjerre mo koqe sec je

  Përgjigju
 • Vlora: 19/07/2019 17:55

  Aurel te rrosh vet se mendja te ka lene

  Përgjigju
  • Sorge: 20/07/2019 02:11

   Hajt paguaj tatinet dhe mos u niej se je debitor ndaj shtetit ligjor.×

Lajmi i fundit

John

'Bie Kurti'/ Goxhaj: Qeveria Hoti do rrëzohet sapo të arrihet marrëveshja Kosovë-Serbi! Kraki:Trump ndryshoi politikën botërore