Tava e fukarasë / Recetë me pak kosto, super shije me presh dhe oriz nga zonja Albana

Tavë me presh dhe oriz

Përbërësit:

 • 5 presh
 • 2 qepë
 • 2 speca të kuq
 • 2 speca jeshil
 • 1 lgj salcë domate
 • 1 fç oriz
 • 4 lgj vaj ulliri
 • 4 fç ujë
 • Bimë aromatike
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Grijmë qepën hollë dhe e kaurdisim me pak kripë derisa të zbutet. Më pas shtojmë specat e prerë në kubikë dhe salcën e domates. Preshët i presim tërthorazi (pa pjesën e bishtit). Kaurdisim preshin në një tenxhere tjetër pa i vendosur pirunin shpesh. Shtojmë tek preshi pak piper të zi dhe rigon.

Preshin e kaurdisur e vendosim në një tavë. Shtojmë qepën e kaurdisur me specat dhe në fund orizin dhe ujin e ngrohtë. E vendosim tavën të piqet në furrë në temperaturën 200 gradë Celsius.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Arrestimi i zyrtares së Shëndetësisë, a po e lufton SPAK korrupsionin?×

Lajmi i fundit

E rëndë në Përmet, 24-vjeçari mbyt me plastmas nënën e tij! Babai: Në burg duhet të futet doktori, jo im bir!

E rëndë në Përmet, 24-vjeçari mbyt me plastmas nënën e tij! Babai: Në burg duhet të futet doktori, jo im bir!