Tavë me lulelakër dhe oriz nga zonja Albana

Tavë me lulelakër dhe oriz

Përbërësit:

 • 1 kg lulelakër
 • 1 gotë oriz
 • 1 qepë
 • 100 ml pana
 • 2 lgj galetë
 • 2 lgj gjalpë
 • Arrë moskat
 • Kripë, piper
 • Djathë kaçkavall i butë

Përgatitja:

Ndajmë lulelakrën në bohçe të vogla dhe i vendosim të ziejnë. Kaurdisim në tigan me pak gjalpë qepën derisa të zbutet. Më pas shtojmë orizin të cilin e kemi vendosur të ziejë më pare (për rreth 10 minuta). Lyejmë një tavë me gjalpë, vendosim një shtresë me lulelakër, një shtresë me oriz dhe përsëri një shtresë me lulelakër. Panën e trazojmë me pak kripë dhe arrë moskat dhe e hedhim sipër lulelakrës. E spërkasim me djathë të grirë dhe e vendosim tavën në furrë të parangrohur në temperaturën 180 gradë Celsius për 15 minuta.

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Dosja e zyrtarit të FBI, kush ka të drejtë në akuzat politike në Tiranë?×

Lajmi i fundit

Aguero i përgjigjet ashpër Ibrahimovic-it:  Pse flet për sjellje të keqe? Për këtë të larguan nga Barça

Aguero i përgjigjet ashpër Ibrahimovic-it:  Pse flet për sjellje të keqe? Për këtë të larguan nga Barça