Tavë me pulë dhe perime nga zonja Albana

TAVË ME PULË DHE PERIME

Përbërësit:

 • 2 gjokse pule
 • 1 qepë
 • 300 gr patate
 • 300 gr presh
 • 3 karrota
 • 100 ml verë të bardhë
 • 5-6 domate qershi
 • 1 tufë majdanoz
 • 2 lgj vaj ulliri
 • 1 lgj gjalpë
 • Kripë, piper, trumzë

Përgatitja:

Në një tenxhere ngrohim vajin dhe gjalpin dhe kaurdisim gjokset e pulës të cilat i kemi marinuar me kripë dhe erëza. Pasi mishi i pulës ka ndryshuar ngjyrë e shuajmë me pak verë dhe pasi të avullojë alkooli largojmë mishin e pulës. Ne po atë yndyrë vendosim perimet e marinuara me erëza dhe lëng limoni dhe i kaurdisim për pak minuta. Perimet dhe mishin e pulës të kaurdisur i kalojmë në një tavë, vendosim dhe disa domate qershi. E mbulojmë tavën me një letër pjekje dhe letër alumini dhe e vendosim në furrë të parangrohur në temperaturën 200 gradë për 40 minuta.

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)