Tavë me sardele nga zonja Albana

Tavë me sardele

Përbërësit:

1 kg sardele

2 qepë të thata

5 thelpinj hudhër

1 domate mesatare

150 ml vaj ulliri

1 lgj galetë

1 gotë verë të bardhë

2 qepë të njoma

1 tufë majdanoz

1 limon në feta

1 limon (lëngu)

2-3 gjethe dafine

Pak spec djegës

Kripë, piper, rigon

Përgatitja:

Pastrojmë sardelet dhe i hapim si dy faqe libri dhe më pas i marinojmë me vaj ulliri, kripë dhe piper. Grijmë qepët dhe hudhrat hollë, ndërsa domaten e presim në kubikë të vegjël pasi kemi larguar më parë lëkurën.

Lyejmë një tavë me pak vaj ulliri, e spërkasim me galetë dhe hedhim verën e bardhë. Bëjmë një shtresë me qepët e grira dhe domatet në kubikë. I spërkasim me kripë dhe piper dhe më pas vendosim shtresën me sardele. Sipër shtojmë lëngun e një limoni si dhe një limon të prerë në feta. Bëjmë një spërkatje me majdanoz dhe bishta qepësh të njoma, vendosim gjethet e dafinës për aromë dhe e vendosim tavën në furrë të parangrohur në temperaturën 200 gradë Celsius për 30 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ti jepet Bashës një shans tjetër për të drejtuar PD-në?×

Lajmi i fundit

Me 30 minuta vonesë, nis takimi i Kurtit me ndërmjetësit Escobar dhe Lajçak

Me 30 minuta vonesë, nis takimi i Kurtit me ndërmjetësit Escobar dhe Lajçak