Të dielën shorti i Europianit, kombëtarja kuqezi në vazon e tretë! Rrezikon Kosovën si kundërshtarë

Të dielën në orën 12:00 kombëtarja shqiptare do të njohë në Frankfurt kundërshtarët për eliminatoret e Europianit 2024. Në short do të marrin pjesë 53 përfaqësuese Europiane me përjashtim të Gjermanisë, që është e kualifikuar direkt si organizatore, ndërsa Rusia deri në një vendin të dytë vijon të jetë e pezulluar nga çdo aktivitet i UEFA-s apo FIFA-s.

Nga 6 vazo që janë gjithsej, Shqipëria ndodhet në të tretën bazuar në renditjen e FIFA, ndërsa shorti do përcaktojë 10 grupe, 7 nga të cilat me 5 skuadra dhe 3 me nga 6 skuadra. Katër kombëtare të kualifikuara në ‘final-four’ të Ligës së Kombeve Italia, Holanda, Kroacia dhe Spanja do shortohen në grupe me 5 skuadra, si pasojë e kalendarit të ngjeshur. Sa i përket Kosovës ajo pozicionohet në vazon e katërt dhe do ketë tre kundërshtarë më të fortë se vetja në letër. Një prej tyre mund të jetë edhe Shqipëria.

Nga kualifikueset shkojnë në Europian vendet e para dhe të dyta. Në total 20 skuadra. 1 është fituesja e Ligës së Kombeve, ndërsa 3 skuadra të tjera do përcaktohen nga faza ‘play-off’. Faza finale e Europianit, ku do të marrin pjesë 24 skuadra, do të zhvillohet nga 14 qershori deri më 14 korrik 2024 në Gjermani.

Ne.k./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj