Të gatuajmë me zonjën Vjollca/ Ersonelda nga Fieri fiton quizin "Sa kushton receta?"

Byrek me kremviçe, speca dhe djathë

Përbërësit:

1 pako peta

250 gr kremviçe

2 speca

150 gr djathë i bardhë

150 gr djathë kaçkavall

2 kokrra vezë

200 ml qumësht

Vaj ulliri

Kripë dhe piper i zi

Përgatitja: Fillimisht presim kremviçet në rrathë shumë të hollë. Specat dhe djathin i presim në kubikë të vegjël dhe i vendosim në tasa të veçantë: Specat dhe djathin e bardhë bashkë, kremviçet dhe kaçkavallin në një tas tjetër.

Rrahim vezët dhe shtojmë 6 lugë gjelle vaj ulliri duke i përzierë së bashku dhe duke shtuar qumësht, kripë dhe piper të zi.

Byrekut do t'i japim formën e një keku dhe do ta gatuajmë në një tavë për kek. Lyejmë tavën me yndyrë. Vendosim petët duke i rrudhur brenda tavës dhe duke i nxjerrë pak nga anët. Skërkatim me qumësht dhe vajin e tretur.

Fillojmë të shpëndajmë mbushjen fillimisht specat dhe djathin e bardhë. Vendosim 2 peta, i spërkatim pak dhe në shtresën e dytë i mbushim me kremviçe dhe kaçkavall. Kështu alternojmë mbushjet në çdo 2 petë në fund mbledhim anët dhe vendosim byrekun në furrë 190 gradë Celsius për 25 minuta.

 

Fasule me pançetë dhe spinaq

Përbërësit:

2 lugë gjelle vaj ulliri

100 gr pançetë ( në kubikë)

3 thelpinj hudhra

250 gr fasule të gatuara

600 gr spinaq

Kripë dhe piper i zi

Përgatitja: Ngrohim vajin dhe skuqim pançetën derisa të marrë ngjyrë të kuqerremtë. Shtojmë hudhrën të grirë hollë dhe e gatuajmë për 30 sekonda. Shtojmë fasulet të kulluara dhe i lëmë të marrin një valë për 2 minuta. Shtojmë spinaqin sa të bjerë volumi i spinaqit dhe rregullojmë shijen me kripë dhe piper të zi. E lëmë derisa spinaqi të thahet për 2 minuta, shtojmë pançetën nëse e kemi larguar, por mund t’I gatuajmë edhe së bashku. E shërbejmë menjëherë.

Minutat në vazhdim pjekim edhe disa gështenja!

D.M./G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e përballon ekonomia shqiptare një karantinë të dytë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Kokainë, heroinë dhe laborator kanabisi në Shqipëri/SPAK mbyll hetimet për 31 të pandehurit, shkojnë në gjykim (Emrat)