Të gatuajmë me zonjën Vjollca, Qofte me pulë dhe pure patate të pjekura në furrë dhe Pankek i copëtuar me salcë kumbulle

Receta e parë 

Qofte me pulë dhe pure patate të pjekura në furrë

Përbërësit: 

-800 gram patate

-40 gram gjalp

-1 të verdhë veze

-50 gram parmixhanë

-kripë

-erëza të thata mix

Qoftet

-400 gram fileto pule

1 qepë e vogël

50 gram parmixhan

Kripë plus piper I zi

½ lugë kafe kerry

-koper

Qërojmë patatet dhe i presim në kubikë të mëdhaja dhe shtojmë në to 2 litra ujë dhe i lëjmë të ziejnë për 25 minuta, i kullojmë dhe i vendosim në një tas ku i shtypim dhe i kthejmë në pure, shtojmë 30 gram gjalp plus një të verdhë veze plus kripë plus erëzt e thata mix, vazhdojmë t’i shtypim përsëri plus parmixhanin e trazojmë me lugë druri.

Mbushim lugën më pure dhe vendosim pak miell në pëllëmbën e dorës dhe formojmë 7 sfera dhe i vendosim në një tepsi të vogël.

Lyejmë fundin e një gote me vaj dhe shtypim secilën prej sferave në qendër për të formuar disa gropa në qendër.

Në një tas vendosim mishin e grirë të pulës,shtojmë qepën e grirë hollë plus kripë plus piper i kuq plus kerry dhe i përziejmë mirë, formojmë qofte me madhësinë e gropave që i bëmë me fundin e gotës dhe në to vendosim qoftet. Vendosim tavën në furrë në tepsi 200 gradë Celsius. Për 30 minuta, pas 25 minutash e nxjerrim e spërkasim me parmixhan,dhe e vendosim përsëri derisa parmixhani të shkrijë dhe të marrë ngjyrë të vërdhe.

E servirim duke e spërkatur me koper.

Receta e dytë

Pankek i copëtuar me salcë kumbulle

Përbërësit:

-3 kokrra vezë

-30 gram sheqer

-vanilje

-1/4 lugë kafe kripë

-375 mililitër qumësht

-30 gram mish I thatë

-I lugë gjelle rum

-40 gram gjalp plus sheqer pluhur

Salca me kumbull

-80 gram sheqer

-400 gram kumbullla

-1 shkop kanelle

Fillimisht vendosim rrushin e thatë të zbutet në rum, 30 min, në një tigan karamelizojmë sheqerin dhe shtojnë kumbullat në feta plus një shkop kanelle dhe i lëmë të marrin valë për 10 min derisa lëngu të trashet.

-Ndërkohë ndajmë vezët të verdhat nga të bardhat, tek tasi I të verdhave të vezëve shtojmë sheqerin, vaniljen pak fare kripë, qumështin , miellin, i trazojmë sa të na fitohet një masë homogjene.

Rrahim të bardhat e vezëve dhe i bëjmë marengë dhe lugë dhe i shtojmë tek brumi i mëparshëm dhe i trazojmë me tel dore, shtojmë rrushin e thatë dhe I përziejmë përsëri me tel.

Ndërkohë vendosim në tigan të thellë gjalpin dhe e shkrijmë. Shtojmë ½ e brumit dhe e pjekim për 5 minuta, e ndajmë në lugë në katër pjesë dhe e kthejme në një spetull duke e copëtuar më pas pothuajse në copa të një kafshate, e pjekim duke krijuar një shtresë krokante nga jashte dhe të lehtë nga Brenda.

Gjatë kësaj kohe salcën e kemi larguar dhe ftohur,shërbejmë në piatë ¼ e tiganit me salcë kumbulle duke e spërkatur ëmbëlsirën me sheqer pluhur.

/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se arritja e marrëveshjes për Reformën do garantojë zgjedhje të lira e të ndershme?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Covid-Universiteti i Oksfordit ndal testimin e hidroksiklorinës te pacientët me koronavirus